Rad od doma na neke zaposlenike je ostavio osjećaj napuštenosti

Rad od doma na neke zaposlenike je ostavio osjećaj napuštenosti
DepositPhotos

Rad iz udobnosti doma stanje je kojem svjedočimo posljednjih pola godine zbog pandemije koronavirusa, a u njemu se nalazi na desetke milijuna zaposlenika diljem svijeta. Zbog toga su sve češća istraživanja koja pokušavaju prepoznati ima li kakvih promjena u ponašanju ljudi, kako se manifestiraju eventualne promjene i što bi dugoročno to moglo značiti.

Posljednje u nizu proveo je HP i pokazao da se zaposlenici trude na razne načine pripremiti za svoju viziju budućeg rada na daljinu. Budućnosti u kojoj će imati više kontrole nad svojom sudbinom. Što je iznimno bitno jer neka istraživanja pokazuju da se kod zaposlenika javljaju tjeskoba, depresija i druge negativnosti u mentalnom smislu, baš zbog izostanka ljudskog kontakta, ali i nesigurnosti koja se pojavila u kriznim vremenima.

Primjerice, milijuni su ostali bez posla i milijuni koji ga još imaju ne znaju što ih čeka pa su samim time iznimno nesigurni. To kod osobe izaziva submisivnost, nesklonost ukazivanja na probleme, izbjegavanje kritika te općenito poslušno obavljanje posla bez pogovora, sve kako bi se izbjegle eventualne sankcije. Dapače, zaposleni su spremni raditi poslove koji su ispod njihovih kvalifikacija, sve u strahu da bi ostali bez toga što imaju, koliko god bilo ispod njihovih mogućnosti, časti ili realnih primanja.

Upravo u suprotnom smjeru idu rezultati koje pokazuje HP. Zaposlenici žele izbjeći takvo stanje i žele više moći u svojim rukama. No, da bi to postigli, svjesni su da moraju konstantno učiti, unapređivati vještine i educirati se u raznim sferama. Na taj način će biti poželjniji poslodavcima, a kad se postigne takva situacija, jednostavnije se može tražiti fleksibilnije radno vrijeme, kao i plaćene edukacije, ukoliko su potrebne na zadanom radnom mjestu.

Iako se trenutno to čini jako teško, vremena se brzo mijenjaju i ovo bi istraživanje moglo dobiti na snazi. Uostalom, provedeno je u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Italiji, Njemačkoj i Španjolskoj, a u njemu je sudjelovalo tisuću osoba koje trenutno rade na daljinu, ali prije krize su im radna mjesta bila u uredima gradova navedenih zemalja.

Trenutno, nažalost, trećina njih osjeća pad morala, distrakcije koje ih ometaju u poslu i teže se nose sa stresom. Velika većina smatra da ih poslodavci ne podupiru dovoljno te se iz toga polako rađa ideja koja bi mogla potpuno promijeniti odnos kojem trenutno svjedočimo. Vrijeme će pokazati je li to uistinu tako ili će zaposlenici ipak prije svega biti osobe koje izvršavaju zadatke pred sobom, a manje osobe koje imaju kontrolu u tom smislu...