Rad na daljinu porastao 159 posto od 2005.

Rad na daljinu porastao 159 posto od 2005.
DepositPhotos

Tehnološki napredak kroz posljednjih desetak godina sa sobom je unio promjene na raznim područjima, pa tako i u poimanju rada, što je dovelo do situacije da sve više zaposlenih posao obavlja na daljinu (eng., remote work). Potvrdili su to u svom izvješću Global Workplace Analytics i FlexJobs.

Iako se ono tiče isključivo američkih prilika, jako dobro mogu preslikati ono što se događa na globalnoj razini, ili će se događati narednih godina. Konkretnije, u razdoblju od 2005. do 2017. rad na daljinu kod Amerikanaca bilježi 159 posto rasta. Dapače, u posljednjih deset godina riječ je o rastu od 91 posto. Odnosno, 4,7 milijuna Amerikanca bira raditi na ovaj način.

Pod "rad na daljinu" podrazumijeva se svaka osoba koja radi od kuće barem honorarno neki posao. A kako se čini, to je sve češći izbor jer mlađe generacije žele fleksibilnost, određenu slobodu i pomicanje granica koje su stvorene u situaciji kad se podrazumijeva fizičko prisustvo. Radom na daljinu štedi se vrijeme putovanja na posao, samim time i novac koji bi se pritom trošio. Ne samo to, pomaže onima koji žive predaleko da rade ono što možda fizički nikako ne bi mogli baš zbog činjenice da žive predaleko.

"Treba naglasiti i da su oni koji rade na daljinu u punom ili polovici radnog vremena ipak manjina. Većinom, a misli se na gotovo polovicu, je riječ o zaposlenima koji na daljinu obave posao barem jednom mjesečno", naglasila je Kate Lister, predsjednica Global Workplace Analyticsa.

Jasno je po njenim riječima da prostora za širenje ove vrste zaposlenja ima, a ona smatra i da će do tog širenja itekako doći s obzirom na tehnološki napredak i potrebe zaposlenika, ali i njihovih poslodavaca. Stručnjaka uvijek nedostaje, posebno u IT sektoru, a rad na daljinu u svijetu kad se praktički sve bazira na softverskim rješenjima, više je nego praktičan.