Potrošačka robotika konačno spremna za pravi izlazak na tržište

Potrošačka robotika konačno spremna za pravi izlazak na tržište
Fotolia

Robotika je doživjela revoluciju proteklih nekoliko desetljeća i roboti su sastavni dio vojne, automobilne, tekstilne i računalne tehnologije, ali nisu se uspjeli "ubaciti" u kućanstva kako se prije pola stoljeća vjerovalo da će biti.

Razlog tome je što roboti ipak nisu toliko korisni da bi nam mogli zamijeniti svakodnevne poslove. Ne mogu čistiti, prati, usisavati i sve ostalo što mi radimo. Odnosno, mogu to raditi, ali uvijek moraju biti pod kontrolom i niti jedan uređaj ne može obaviti posao kako treba.

S druge strane, u industriji su se pokazali kao više nego korisni pa osim što sastavljaju dijelove svega što svakodnevno koristimo, korisni su i kao agenti službi za korisnike jer pričaju sve jezike koje im se "uprogramira", uče u svakom trenutku i ljudi na njih reagiraju prirodno. Stoga, ukoliko promatramo s te strane, korisni su nam u svakodnevnici, a neki su nam i bliski - kao Siri, Kinect ili Wolfram Alpha.

Ali klasičnih robota nema, bar ne onih koji bi hodali, govorili i ponašali se u skladu s našim željama. Nekako je taj dio tržišta "umrtvljen". Zato su prognoze sad bitno staloženije pa tako u narednih deset godina nećemo gledati humanoidne robote, ali moguće je da će roboti voziti automobile umjesto nas, a sve zahvaljujući umjetnoj inteligenciji. Dakle, bit će integrirani u uređaje koje koristimo, kao i dosad.

Kontrolirat će nam grijanje, hlađenje, pećnicu, uređaj za pranje rublja ili posuđa, sušilice... To je očito istinska budućnost, umjetna inteligencija integrirana u naše potrebe, a ne roboti koji hodaju, govore i služe nam kao svojevrsni batleri. Mnogi SF filmovi u tome su pogriješili, ali ponajviše jer su tehnološki stručnjaci davnijeg doba imali drugačiju viziju. Ona se ispunila u industrijskom dijelu, ali u onom svakodnevnom je "2001.: Odiseja u svemiru" nešto bliža onome što imamo i imat ćemo, samo se nadamo ne i doslovno kao u spomenutom filmu.