Poslodavci sve više nadziru djelatnike koji rade od doma i narušavaju njihovu privatnost

Poslodavci sve više nadziru djelatnike koji rade od doma i narušavaju njihovu privatnost
DepositPhotos

Britanski sindikat Prospect pozvao je na hitno uvođenje mjera kako bi se zaposlenici zaštitili od kontrole koja ima narušava privatnost, na što ih je ponukalo istraživanje o nadzoru unutar brojnih organizacija u zemlji.

Konkretnije, čak trećina zaposlenih izjavilo je da ih se nadgleda na ovaj ili onaj način, čak i kad su u svojim domovima. Samim time, trebaju određenu zaštitu i Prospect bi im je mogao omogućiti kroz ovaj pritisak jer riječ je o sindikatu koji čine inženjeri, menadžeri, znanstvenici i drugi stručnjaci u javnom i privatnom sektoru. Ukupno, ima oko 150.000 članova.

Bit će velik uspjeh ako se uvedu određen regulative jer organizacije ne miruju, s 24 posto nadziranih zaposlenika u travnju, sad ih se nadzire 32 posto. Dakle, riječ je o trendu rasta u aktivnosti koje ne bi ni trebalo biti.

Kamere su najčešći oblik kontrole i njime se nadgleda 13 posto zaposlenih na daljinu, a pola godine ranije bilo je riječ o njih pet posto. Mlađe zaposlenike se češće nadgleda, a riječ je o njih 48 posto starosti 18 do 34 godine.

Nove tehnologije nude zaposlenima rad na daljinu, ali isto tako nude i organizacijama alate kojima mogu nadgledati što oni rade. Sve pod opravdanjem da se žele osigurati kako su na radnom mjestu, a ne negdje drugdje. Naravno, to nije opravdanje, produktivnost i rezultati trebali bi biti jedino mjerilo.

Srećom, postoje aktivisti, nevladine udruge i sindikati koji će činiti sve u svojoj moći kako bi ovakvu pošast zaustavili, a možda i spriječili te zaštitili prava radnika.

- Tehnologija nam je uvelike pomogla u svakodnevici, posebno tijekom pandemije, ali sad svjedočimo trendu koji užasava i moramo ga spriječiti jer cilj je da tehnologija radi za nas, ne protiv nas, kao što u ovom primjeru možemo svjedočiti - izjavio je zamjenik glavnog tajnika u Prospectu, Andrew Pakes.