Poslodavci ne očekuju velike promjene zbog najavljenih reformi

Poslodavci ne očekuju velike promjene zbog najavljenih reformi
Goran Matošević / Tomich Productions

Hrvatska udruga poslodavaca predstavila je rezultate godišnjeg istraživanja tzv. barometra optimizma poslodavaca  - Poslovna očekivanja HUP-a. Prema mišljenju poslodavaca, srednju ocjenu općeg stanja za 2018. godinu dalo je 50 posto poslodavaca, po 20 posto poslodavaca ocijenilo je godinu lošom, jako lošom ocijenilo je 5 posto, 20 posto poslodavaca godinu je ocijenilo vrlo dobrom, a 5 posto izvrsnom.

Najnižu ocjenu stanja u gospodarstvu dali su sektori graditeljstva (2,8)  te osobne usluge, zdravstvo i obrazovanje (2,93), regije Dalmacija (2,75) i Slavonija (2,89) te male tvrtke koje u pravilu teže amortiziraju negativne utjecaje i kretanja na tržištu (2,85). Najvišom ocjenom stanje u gospodarstvu ocijenili su sektori trgovine, poslovnih usluga i turizma (ocjena 3), regije: središnja i sjeverna Hrvatska te primorje (3) i velike tvrtke (3,21).

Promatrajući usporednu analizu ocjene stanja u gospodarstvu po godinama, 74 posto ispitanika stanje u gospodarstvu 2018. godinu ocijenilo je  „približno isto ili malo bolje“,  u odnosu na 2017. kada je navedeno procijenilo  83 posto ispitanika. Razlog tome je rast ocjena u kategoriji „malo lošije“ (12 posto) i „znatno bolje“ (13 posto).

Kada govorimo o procjenama gospodarskog stanja u 2019. godini, 50 posto ispitanika procjenjuje da će u opće gospodarsko stanje biti isto kao godinu ranije.

60 posto ispitanika ocijenilo je da će uvjeti za investiranje i poslovanje u 2019. godini ostati isti, a 23 posto da će biti malo bolji te je u procjenama uvjeta investiranja prisutan pad optimizma u odnosu na godine ranije.

U 2019. godini glavne prepreke u poslovanju bit će visoki porezi i doprinosi, radna snaga, neefikasna javna uprava i loše pravosuđe. U odnosu na godine ranije, problem nedostatka radne snage u 2019. godini skočio je s 2,8 posto u 2018. godini na čak 12,9 posto

Davor Majetić, glavni direktor HUP-a je prilikom predstavljanja rezultata istaknuo je da je nedostatak radne snage druga najveća prepreka u poslovanju hrvatskih poslodavaca. U odnosu na sve ranije godine taj je pokazatelj skočio za pet puta u procjenama za 2019. godinu što ukazuje na kritičnost i ozbiljnost problema i povezan je s iseljavanjem građana.

Majetić je također napomenuo kako su ostale važne prepreke koje poslodavci prepoznaju kroz godine i dalje iste, navodeći pritom visoka porezna i neporezna opterećenja, javnu upravu i loše pravosuđe.

"Poslodavci su stanje u gospodarstvu ocijenili trojkom što korelira s rezultatima rasta BDP-a. Pad optimizma vezanog uz procjenu uvjeta investiranja za 2019. godinu ukazuje da ukupna ocjena za 2019. - trojka- neće imati trend snažnijeg rasta. Srednja ocjena poslodavaca za 2018.  godinu na tragu je dosadašnje evaluacije HUP-a. I ovaj barometar optimizma HUP-a ukazuje da je potencijal poslodavaca daleko veći, te da je potrebno ukloniti prepreke kako bi rast gospodarstva bio značajnije veći. Poslodavcima treba snažnije rasterećenje poslovanja i troškova rada se da će to biti prioritet Vlade u prvom kvartalu iduće godine., zaključio je Majetić.

Istraživanje se provodi među članicama Hrvatske udruge poslodavaca na uzorku od 423 ispitanika - menadžera tvrtki. Ukupan broj zaposlenika tvrtki koje su sudjelovale u istraživanju iznosi 191.201. Anketirani ispitanici predstavljaju sve veličine poduzeća, sektora i dolaze iz svih regija Hrvatske.