Petina svih poduzeća na svijetu posluje u maloprodajnom tržištu

Petina svih poduzeća na svijetu posluje u maloprodajnom tržištu
DepositPhotos

Pandemija koronavirusa imala je snažan utjecaj na maloprodajnu industriju jer zatvoreno je na tisuće trgovina, supermarketa i trgovačkih centara diljem svijeta. Neki su se snašli u toj situaciji bolje od ostalih, ali bez obzira na to, kompletni sektor doživio je udarac. I zato su sljedeći podaci zanimljivi...

Naime, unatoč krizi tolikog intenziteta, još uvijek maloprodajno tržište čini najveći broj kompanija diljem svijeta. Konkretnije, kako navodi u istraživanju Stock Apps, riječ je o 28,21 posto u prošloj godini kad se zbroje sve kompanije koje postoje, u apsolutno svim branšama.

Na drugom mjestu je "debelo" iza građevinski sektor s 11,77 posto kompanija na svijetu koje se bave tim segmentom. Metalurgija i elektronika je na trećem mjestu s 8,58 posto, financije i osiguranje na četvrtom sa 7,57 posto i na petom su potrošačka dobra i FMCG (fast-moved consumer goods) sa 6,33 posto.

Zanimljivo, tehnologija i telekomunikacije su tek na 11. mjestu i svega 3,03 posto svih kompanija svijeta bave se ovim sektorom. Ali, još zanimljivije je stanje s e-trgovinom, koja je tijekom pandemije postala jako unosna obzirom na potrebu za online kupovinom, koja je stigla do razina kakve nikad prije nisu bile zabilježene.

Naime, tek 0,14 posto kompanija bavi se time, što dovoljno objašnjava zašto one najbogatije e-trgovine i jesu toliko bogate. Konkurencije je uistinu malo pa se vrlo lako dolazi do korisnika. Ipak, u nadolazećim godinama to bi se trebalo uvelike promijeniti jer apsolutno svi uviđaju kolika prilika se krije u takvom načinu poslovanja.

Inače, ukupno je registrirano 213,6 milijuna kompanija na svijetu u 2020., što je 560.000 manje no prije dvije godine. To znači da se maloprodajom prošle godine bavilo oko 60 milijuna kompanija. Vrijednost tog tržišta iznosila je 20,3 bilijuna dolara, a do 2025. bi trebala iznositi 29,4 bilijuna!