Odgovorno ulaganje i održivi razvoj uspinju se na ljestvici prioriteta društava za ulaganja u privatni vlasnički kapital

Odgovorno ulaganje i održivi razvoj uspinju se na ljestvici prioriteta društava za ulaganja u privatni vlasnički kapital
DepositPhotos

Odgovorno ulaganje koje uključuje upravljanje ekološkim, društvenim i upravljačkim izazovima pitanje je koje sve više zaokuplja pažnju društava za ulaganja u privatni vlasnički kapital (generalni partneri) i investitora (ograničeni partneri), zaključak je novog istraživanja koje je PwC danas objavio.

Ovogodišnje istraživanje o odgovornom ulaganju u privatni vlasnički kapital pod nazivom Private Equity Responsible Investment Survey 2019 temelji se na mišljenjima 162 ispitanika iz 35 zemalja/teritorija, uključujući 145 društava za ulaganja u privatni vlasnički kapital. Ovo je četvrto izdanje istraživanja kojim se nastavlja niz prethodnih izdanja iz 2016., 2015. i 2013. godine.

Istraživanje iz 2019. godine utvrdilo je kako gotovo 81 % ispitanika svojim upravama barem jednom godišnje prijavljuje pitanja povezana ekologijom, društvom i upravljanjem, dok ih trećina (35 %) to čini i češće. Gotovo svi (91 %) ispitanici izjavili su kako već imaju uspostavljenu politiku ili je ona u pripremi, dok je 2013. godine to bio slučaj kod njih 80 %. Među navedenima, 78 % primjenjuje ili razvija ključne pokazatelje uspjeha (KPIs) za praćenje, mjerenje i izvještavanje o napretku svojih odgovornih ulaganja ili politici za upravljanje ekološkim, društvenim i upravljačkim izazovima.

Najviše iznenađuje činjenica da je 35 % ispitanika navelo kako imaju tim zadužen za aktivnosti povezane s odgovornim ulaganjem (što predstavlja porast u odnosu na 27 % iz 2016. godine). Među onima koji nemaju uspostavljenu posebnu funkciju, 66 % se za rješavanje pitanja okoliša, društva i upravljanja oslanja na svoje timove za ulaganja/transakcije.

Istovremeno, dvije trećine (67 %) ispitanika utvrdilo je ciljeve održivog razvoja, a one koji su značajni za njihova ulaganja stavilo na vrh ljestvice prioriteta (u usporedbi s 38 % u 2016. godini), dok ih 43 % proaktivno pristupa praćenju i izvještavanju o rezultatima portfelja društva u odnosu na ciljeve održivog razvoja (porast u odnosu na 16 % u 2016. godini).

Istraživanjem je također potvrđen značajan raskorak između onih koji razmišljaju o poduzimanju nekih mjera i onih koji poduzimaju proaktivne korake u tom smjeru. Primjerice, dok 89 % ispitanika navodi kibernetičku sigurnost i sigurnost podataka kao razlog za zabrinutost, samo 41 % poduzima nešto po tom pitanju. Isto tako, 83 % zabrinuto je oko rizika za društva u svom portfelju nastalih kao posljedica klimatskih promjena, dok ih je samo 31 % poduzelo mjere u tom pogledu.