Microsoftovi korisnici pod povećalom policije

Microsoftovi korisnici pod povećalom policije
Saša Ćetković

Samo prošle godine Microsoft je primio više od 75 tisuća zahtjeva najrazličitijih policijskih i drugih službi kako bi dao podatke o svojim korisnicima, priznali su iz ovog računalnog diva. Ukupno je od Microsofta u tih 75 tisuća zahtjeva traženo pregledavanje 137 tisuća korisnika.

Microsoft ih je objavio u sklopu svog prvo izvješća o transparentnosti, a najavio je kako će raditi „update“ izvješća svakih šest mjeseci. Kako je iz izvješća vidljivo prve na listi policijskih i drugih institucija, prije svega špijunskih službi, očekivano su američke službe. Osim njih policije zemalja poput Njemačke, Turske, Francuske i Velike Britanije bile su među onima koje su najčešće tražile podatke.

U najvećem broju slučajeva Microsoft je službama, pokušavajući zaštiti privatnost svojih korisnika, dao samo podatke o loginu tražene osobe te IP (internetskoj adresi) s koje je sustavi pristupljeno. Ponajviše se odnosilo na mail sustave Hotmail.com i Outlook.com, ali i Skype, te Xbox. Samo u 2,1 posto slučajeva Microsoft je otkrio sve što se tražilo, uključujući i konkretne podatke o sadržaju kojem su korisnici pristupali ili ga stvarali.

Zanimljivo je da u 18 posto slučajeva Microsoft nije predao nikakve podatke jer ili ih nije bilo ili je su zahtjevi bilo poslani pogrešno od strane policije ili obavještajnih službi. Microsoft ovime slijedi primjer Google i Twittera koji pokušavaju obavijestiti svoje korisnike tko sve traži njihove podatke, iako se u izvješćima ne otkrivaju razlozi potrage za pojedinim korisnicima.