Mala zasićenost tržišta prilika za EvoTV uslugu Hrvatske pošte

Mala zasićenost tržišta prilika za EvoTV uslugu Hrvatske pošte
Dražen Tomić

Nakon pripreme dokumentacije, rad na EvoTV projektu počeo je dodjelom dozvole krajem 2011. godine, nakon čega je slijedila izgradnja mreže, izrada komercijalnog koncepta usluge, novih procesa i izgradnja interne organizacije za pružanje evotv usluge do početka komercijalnog rada, objašnjava Domagoj Frank, izvršni direktor HP Produkcije koja je pokrenula EvoTV uslugu.

Broj korisnika koji su prepoznali evotv premašio 10 000. Time je evotv najbrže rastuća od samog starta paytv usluga, tvrdi Frank i dodaje da brojke jesu važne za poslovanje, ali je ovdje presudno da su upravo korisnici prepoznali vrijednosti na kojima smo temeljili uslugu, a to su kvaliteta, jednostavnost i transparentnost ugovaranja usluge, bez obveze trajanja ugovora.

Početku komercijalnog rada prethodilo raspisivanje međunarodnog javnog nadmetanja za radijske frekvencije u digitalnoj zemaljskoj televiziji sredinom 2011. godine, a koji su tim putem na korištenje dobili Hrvatska pošta, OiV i HP Produkcija, a tada otvorila se mogućnost za realizaciju projekta, kazuje Frank.

„Uslijedila je poslovna suradnja Hrvatske pošte, Odašiljača i veza i HP Produkcije, kćeri tvrtke Hrvatske pošte, s ciljem iskorištavanja snage svakog od društava. Hrvatska pošta je u sklopu poslovne suradnje zadužena za prodaju i distribuciju, OiV za odašiljanje i tehničke usluge, a HP Produkcija za organizaciju i projektno vođenje cjelokupnog projekta“, opisuje Franka suradnju među tvrtkama.

Prema njegovim riječima takva organizacija omogućila je u velikom dijelu korištenje već postojeće infrastrukture i ekspertize, a time i optimizaciju troškova ovog tehnološki i organizacijski vrlo kompleksnog i kapitalno intenzivnog projekta.

Daljnja optimizacija je rezultat korištenja najnovijih tehnoloških rješenja. Upotrebom DVB-T2 standarda dobili su više od 50 posto dodatnog kapaciteta za emitiranje televizijskih kanala u odnosu na "stari" DVB-T standard. Za usporedbu, uz DVB-T2 i upotrebu naprednih tehnologija za kompresiju slike koje koriste, u mogućnosti su emitirati oko 25 kanala standardne razlučivosti umjesto 5 kanala koliko se "standardno" emitira u jednom multipleksu digitalne zemaljske televizije.

„Prvi smo u svijetu upotrijebili sustav u cijelosti zasnovan na Internetskom protokolu za distribuciju signala do odašiljača u DVB-T2 mreži, što je smanjilo ulaganja za 3-4 puta u odnosu na tradicionalna rješenja u tom dijelu mreže“, tvrdi Frank.

Slaba razvijenost kao prilika

Hrvatska je vrlo specifična, jer je kod nas zasićenost uslugama naplatne televizije mala u odnosu na zemlje u okruženju. Tako je u Hrvatskoj gustoća usluga naplatne televizije oko 40 posto, dok je u Srbiji oko 50 posto, u Sloveniji i Mađarskoj više od 82 posto.

Razlog za to je slaba razvijenost kabelske infrastrukture, što je posljedica rata - dok su susjedne države izgrađivale kabelske sustave, kod nas je takvo ulaganje bilo rizično. Iz istog razloga u Hrvatskoj je jako zastupljen IPTV u odnosu na druge države, jer je ta tehnologija omogućila zadovoljenje korisničkih potreba u nedostatku kabelske infrastrukture. Ograničenje za daljnji razvoj IPTV-a je poznati tehnološki problem kapaciteta bakrene pristupne mreže (parice), koja je već dosta zasićena i spajanje novih korisnika IPTV je moguće od slučaja do slučaja.

Satelitske usluge su dostupne svugdje, ali, ukoliko nema postojeće instalacije satelitskog antenskog sustava, tipično zahtijeva radove koji uključuju bušenja pročelja, prozora i dodatnu investiciju u opremu koja nije uključena u ponudu operatora, što sve odbija građane od takvih usluga.

„Stoga je ciljano tržište evotv-a taj veliki broj kućanstava koji do sada nemaju uslugu naplatne televizije i imaju vrlo ograničene mogućnosti pristupa takvoj usluzi, a imaju postojeći antenski sustav za prijem zemaljske digitalne televizije, što je velika većina kućanstava u Hrvatskoj. Zanimljivo je da je Austrija 1. travnja 2013. pokrenula gotovo identičnu uslugu kao i mi pod komercijalnim nazivom Simpli TV, ali u uvjetima gustoće naplatne televizije od 96 posto“, ističe Frank.

Jednostavnost korištenja

Usluga je sama po sebi diferencirana- dostupnošću, jednostavnošću korištenja, prenosivošću, kvalitetnom ponudom i na kraju, ne manje važno, i cijenom, ističe pak Bojan Mati product manager za evotv u Hrvatskoj pošti i dodaje da u svojoj prvoj verziji evotv usluga ne podržava napredne funkcionalnosti poput e-poštanskih usluga, no daljnji razvoj usluge omogućit će i integraciju s e-poštanskim uslugama. „Nekoliko je razloga za takvu odluku.Naime, cilj nam je na početku ponuditi što nižu cijenu korisničkog uređaja, najjednostavniju uslugu za korištenje, najdostupniju svima. Korisnici ne moraju imati fiksnu telefonsku liniju i pristup internetu, niti satelitsku antenu - dovoljno je ukopčati digitalni prijemniku i gledati svoje omiljene programe“, objašnjava Mati.

Prema njegovim riječima za prijam evotv usluge potreban je korisnički uređaj (STB) nove generacije (DVB-T2) s ugrađenom podrškom za evotv ili televizor s podrškom za DVB-T2 u koji se utakne evotv modul koji dekodira sliku i zvuk.

Ukoliko korisnik ne želi biti korisnik evotv, takvi uređaji im i dalje služe za gledanje nacionalnih besplatnih programa i programa plus, odnosno dodatnih programa koji se mogu gledati bez naknade za evotv, ističe Mati i dodaje da je evotv je prva PAY TV usluga koja „putuje“ s korisnicima.

„Budući da ne ovisi o telefonskoj liniji ili internetskom priključku, korisnički uređaj može se prenijeti na drugu lokaciju, uključiti u TV uređaj i gledati program. Instalacija je krajnje jednostavna, korisnici mogu sami spojiti uređaj, a jedino što im treba su vanjska ili sobna antena. Budući korisnici mogu ugovoriti uslugu kod svojeg poštara ili u najbližem poštanskom uredu, kao i pozivom kontaktnom centru, te putem internetske stranice www.evotv.hr. Usluga se aktivira najkasnije 48 sati od podnošenja zahtjeva“, zaključuje Mati.