Logistika ponovno predvodi u digitalizaciji

Logistika ponovno predvodi u digitalizaciji
DepositPhotos

U prošloj godini mnoge logističke kompanije još su uvijek patile zbog pandemije koronavirusa i ograničenog ili onemogućenog poslovanja, kao i povećih problema s međunarodnom isporukom.

Ipak, ohrabrujuće je što se, primjerice, u Njemačkoj unatoč svim tim izazovima sektor zadržao na samom vrhu po pitanju digitalizacije. Zaključak je to reprezentativne studije "Indeks digitalizacije za mala i srednja poduzeća 2021./2022." provedene od strane Deutsche Telekoma i Technosulta.

Ali, treba naglasiti i da su ekonomska ograničenja u logistici usporila visok tempo digitalizacije iz prethodne godine. Ali, ima u tom segmentu nešto pozitivno. Nakon što su u 2020. ulagale relativno malo u IT sigurnost i zaštitu podataka, kompanije sada u taj dio ulažu značajnija sredstva.

"U logističkoj će industriji 87 posto kompanija nastavii ulagati u digitalizaciju jer je zbog silnih izazova potrebnija nego ikad. To osigurava da će industrija i dalje biti jedan od digitalnih pionira u budućnosti. A ta ulaganja i napredak pokazuju koliko su različite digitalne tehnologije  već sad iskoristive", navodi se u istraživanju.

Bilo u skladištu, tijekom transporta ili na šalteru, logistička industrija koristi digitalne tehnologije u gotovo svim područjima aktivnosti ili to planira učiniti u sljedećih 12 mjeseci. Primjerice, posebno su popularni sustavi za upravljanje skladištima (62 posto) i alati za upravljanje digitalnim voznim parkom (61 posto). A sve su popularniji i digitalni potpisi, koji elektronički dokumentiraju prijenos robe certifikatom (26 posto). Digitalna rješenja također podržavaju rad na daljinu u području administracije i organizacije. Stoga, nakon pandemije, komunikacijske tehnologije za besprijekornu suradnju na računalu bit će dio svakodnevnog radnog života u više od tri četvrtine kompanija.

Iako su alati za takvu vrstu suradnje dobro prihvaćeni od strane rukovodećih i zaposlenika, nakon pandemije bi se vrijeme na radnom mjestu trebalo povećati za deset posto, ali i dalje će 62 posto logističkih kompanija dopuštati zaposlenima rad na daljinu.

Internet stvari (IoT) također igra bitnu ulogu i četvrtina kompanija već ima implementirana rješenja, što znači da ne postoji potreba za tuđim uslugama po tom pitanju. Ali, ulaganja u IoT aplikacije svejedno još uvijek nisu glavni prioritet.

Najprije, industrija se želi više oslanjati na digitalne alate za suradnju i osigurati veću IT sigurnost pa je za gotovo tri četvrtine kompanija kibernetička sigurnost prioritet u ovoj godini.

Na kraju, zanimljivost je da čak 42 posto kompanija iz istraživanja ne zna da može koristiti javna sredstva kako bi nadoknadile gubitke. Tek ih četvrtina to koristi trenutno i u tom smislu se vidi prostor za napredak jer nakon krize bit će korisno na svaki mogući način iskoristiti pomoć koja se nudi.