Lauc: Naš svakodnevni posao je inovativnost

Lauc: Naš svakodnevni posao je inovativnost

Inovacija znači promjena, novost, a poticanje inovativnosti moguće je na način da se zaposlenicima otvori mogućnost da maksimalno iskoriste svoja znanja i potencijale, ističe u razgovoru prof. dr. sc. Gordan Lauc direktor tvrtke Genos koja je jedan od ovogodišnjih dobitnika nagrade za inovativnost. Prema njegovim riječima oni su suštinski inovativna tvrtka, jer u Genosu nema dnevne rutine, već je naša svakodnevica promjena i razvoj.

„Uključeni smo u znanstvene projekte koji su inovativni na globalnoj razini, a u onim projektima u kojima smo vodeći u svijetu pomičemo granice znanstvene spoznaje. To je motivirajuće za mlade ljude koji su najbolji u svojem području na fakultetu, pa zatim to žele biti I u svom poslu. U Genosu se inovativnost se motivira, potencira i traži“, objašnjava Lauc.

On ističe kako zaposlenici Genosa ne zaostaju svojom kvalitetom za bilo kojim kolegom u najprestižnijim institutima u svijetu, dapače, oni s njima surađuju, potpuno su u tijeku sa svjetskim trendovima u znanosti, a u nekim segmentima I ispred njih.

Kao visokoinovativna tvrtka Genos kontinuirano dobiva priznanja za svoj rad na globalnoj razini; jedno smo od najuspješnijih malih i srednjih poduzeća u EU po broju dobivenih FP7 projekata, a nakon prošlogodišnjeg velikog uspjeha ulaskom među finaliste za prestižnu nagradu „European Universal Biotech Innovation Prize“ u Parizu, stiglo je I prvo priznanje na domaćem terenu -  nagrada HKI za male tvrtke je ujedno i prva priznanje koju je Genos kao tvrtka dobio u Hrvatskoj.

Prilikom zapošljavanja koliku  pažnju posvećujete općim klasičnim  akademskim znanjima, a koliko proaktivnosti i željom za promjenama?

U Genosu rade samo najbolji studenti u svojoj generaciji, a to je posljedica i gospodarske krize jer nitko osim nas nije zapošljavao mlade završene molekularne biologe, pa smo tako dobili najbolje studente koji su diplomirali posljednjih godina. Trenutačno je u Genosu zaposleno čak osam doktora znanosti i devet doktoranada, ukupno 25 ljudi. Većina ih  je završila molekularnu biologiju na PMF-u, a kako je to struka  koja je prvenstveno usmjerena na istraživanja proaktivnost, inovativnost i znatiželja su sastavni dio njihove edukacije i rada na znanstveno-istraživačkim projektima. Mi samo nastojimo sve te karakteristike zadržati u svakodnevnom poslu i omogućiti im neformalnu, ugodnu radnu atmosferu koja će motivirati I poticati

Iako je inovativnost sama po sebi dobra, na koji način iskoristiti inovativnost kako bi se postigla konkurentska prednost na tržištu?

Unatoč tome što je Genos tako uspješna znanstvena institucija, Genos je i  uspješna tvrtka, koja svoje usluge/testove razvija kao posljedicu istraživačkih projekata, pa najnovija otkrića pretvara ili planira pretvoriti u nove proizvode koje zatim nudi na hrvatskom i međunarodnom tržištu. Prateći domaće i svjetske potrebe i trendove, svoju ponudu stalno obogaćujemo novim DNA analizama i uvodimo najnovije tehnologije dijagnosticiranja. Počeli smo kao forenzički laboratorij, a I danas smo najpoznatiji po utvrđivanju očinstva. Npr. Genos je prvi u svijetu uveo prenatalno utvrđivanje očinstva iz majčine krvi, sada samo u slučaju muškog djeteta. Posljednje vrijeme sve se više širimo na područje analize DNA za medicinsku dijagnostiku: razvili smo testove DNA testa koagulacije, brzu metodu otkrivanja down sindroma, test utvrđivanja intolerancije laktoze, a nedavno smo krenuli s personaliziranom analizom koja može koristiti u definiranju što pravilnije prehrane I načina vježbanja prilagođenog gemotipu svakog pojedinca, koja se oslanja na koncept DNA dijeta. Ovakav pristup prehrani I tjelovježbi vrlo je popularan u svijetu, a u Hrvatskoj je sada dostupan kao DNA test GENPerform.  Razvili smo i vrlo korisne testove za analizu DNA kućnih ljubimaca, a nedavno nas se moglo pronaći u medijima I vezano uz naš projekt sljedivosti mesa, što je područje od iznimnog  interesa potrošača.

Možete li istaknuti neki projekt gdje je inovativnost tvrtke, odnosno  zaposlenika uspješno implementirana?

Svi ovi navedeni proizvodi odraz su inovativnosti poslovanja, no čini mi se da je Genos ipak najviše zapamćen po otkriću biomarkera za dijabetes.

Nažalost udio oboljelih od dijabetesa danas je u ukupnoj populaciji u Europi gotovo  10 posto, i u stalnom porastu, što potiče brojne znanstvenike u svijetu da pokušaju razumjeti tu kompleksnu bolest. Naša ekipa znanstvenika, zajedno s kolegama s nekolicine fakulteta u Hrvatskoj u sklopu velikog međunarodnog  konzorcija postigla je velik napredak u tom smjeru otkrivši biomarker za jedan oblik dijabetesa koji se naziva MODY. Radi se o relativno malom broju pacijenata, oko 5 posto od onih kojima je dijabetes dijagnosticiran prije 45. godine, no rano prepoznavanje pacijenata s MODY podtipom dijabetesa vrlo je važno budući da oni trebaju drugačiju terapiju koja može dugi niz godina kontrolirati bolest bez pojave komplikacija.

Vodeći svjetski časopis «Diabetes» objavio je navedene rezultate krajem prošle godine.

Za navedeni biomarker tvrtka Genos ima trećinu patentnih prava, a za to smo otkriće nedavno bili i finalist Europske nagrade za inovacije. Zahvaljujući tome Hrvatska je uz Veliku Britaniju jedina zemlja u svijetu u kojoj će nadamo se vrlo brzo biti moguće provesti ovaj tip testiranja pacijenata kod kojih postoji sumnja na MODY podtip dijabetesa.

Što biste preporučili tvrtkama na koji način da potiču inovativnost i kreativnost vlastitih zaposlenika?

Kod inovacija je jako teško znati što će uspjeti, a što ne. Kada bismo to znali unaprijed, onda ne bi bilo prostora za inovativnost i kreativnost. Inovacije nisu nacionalno i regionalno određene. Ako je nešto novo, onda je to novo u cijelom svijetu, a ne samo u Hrvatskoj. Danas se ne može biti inovativan lokalno I zato je jedini način da tvrtke potiču inovativnost da postave ciljeve konkurentnosti koji su ambiciozni I prelaze lokalne okvire. Genos se ponaša kao globalna tvrtka i naše tržište nije Hrvatska, već Europa i svijet. Već danas skoro 90 posto svih naših prihoda je iz inozemstva. Naše usluge prodajemo na četiri kontinenta (Europa, Azija, Amerika i Australija) i uvjereni smo da se ulaganje u inovacije doista isplati. Naši sadašnji  projekti i budući proizvodi  su oni koji su novi na globalnoj razini, tako da nam je potencijalno tržište puno šire od malog i autarhičnog hrvatskog tržišta.

U Hrvatskoj je jako uvriježeno mišljenje da su strani stručnjaci bolji od naših, i čim nešto ili netko dolazi iz «velikih» zemalja smatramo to boljim, ali to nije točno i o tome govore brojni međunarodni uspjesi naših stručnjaka širom svijeta. Nažalost većina  institucija zatiru inovativnost svojih zaposlenika budući da ih ona pomiče iz dobro uhodane rutine na koju su se svi navikli I prosjek koji ne motivira, ali niti nema zahtjeva ni želje za promjenom, zato je naš put do inovativnog društva je još jako dug. Posebno u segmentu aplicirane znanosti tj primjene znanosti I inovacija u gospodarstvu.

Inovativnost se obično veže s ulaganjem u istraživanje i razvoj. Koliko  ulažete u istraživanje i razvoj od ukupnih prihoda na godišnjoj razini?

Genos je izrazito okrenut istraživanjima I razvoju, te naša ulaganja u R&D iznose I preko 50 posto ukupnih prihoda. No treba naglasiti da je značajan dio tih troškova projektno financiranje koje dolazi iz vanjskih izvora.