Koliko tehnološke tvrtke iz SAD-a plaćaju poreza?

Koliko tehnološke tvrtke iz SAD-a plaćaju poreza?

Velike tehnološke kompanije kao Apple, Google, Facebook ili Microsoft često se optužuju da izbjegavaju plaćanje poreza na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država tako što „zamračuju“ zaradu na stranim tržištima. No istina je da plaćaju znatne svote i to jasno pokazuju brojke vezane uz stvarnu poreznu obvezu.

- Stvarna porezna obveza izražena je kao postotak oporezivog, tj. to su porezne stope koje u obzir uzimaju ne samo propisanu poreznu stopu, nego i druge aspekte poreznog sustava koji određuju iznos plaćenog poreza. Stvarna porezna stopa pokazuje stvarni, ekonomski porezni teret, suprotno odnosu između porezne obveze i dobiti koji su umjetno prilagođeni potrebama oporezivanja. Tipično, ali ne nužno, pri izračunu stvarne porezne stope uzima se u obzir učinak odgođenog poreza - definicija je poreza koji WalletHub koristi kao relevantan u prikazu obveza koje velike kompanije ispunjavaju.

Dakle, jedan Apple koji je u ovoj godini uprihodio 233 milijardi američkih dolara plaća 26,1 posto poreza državi i njihov predsjednik uprave (CEO) Tim Cook voli se pohvaliti tom činjenicom.

- Apple nije dužan ni centa poreza, plaćamo sve što moramo - stoji u njegovoj izjavi na optužbe da se van SAD zamračuje na milijarde dolara.

Iako je pohvalno koliko plaćaju u SAD-u, treba znati da od 233 milijarde u 2015. godini, 61 posto ostvareno je van američkog tržišta i na to se plati svega šest milijardi dolara poreza godišnje, a upravo taj detalj sporan je nadležnim institucijama i to itekako istražuju, uz pomoć Europske unije, ali i drugih institucija regija u kojima Apple diljem svijeta posluje.

Kako god, SAD lijepo prosperiraju od tehnoloških kompanija jer plaćaju znatan porez. Osim Applea, tu je i Facebook koji plaća 40,1 posto i prvi je na listi, treći je Intel sa 25,9 posto, IBM je četvrti s 21,2, Microsoft kao peti plaća 20,7 posto, šesti Google plaća 19,3 posto i sedmi Cisco 19,2 posto.