Koliko smo ovisni o podacima i njihovoj sigurnosti

Koliko smo ovisni o podacima i njihovoj sigurnosti
Fotolia

Kao jedna od najvećih prijetnji poslovanju u gotovo svim sektorima gospodarstva je gubitak poslovnih podataka, no u nekim segmentima, primjerice financijskoj industriji, gubitak ili čak kratkotrajna nedostupnost podataka nosi nesagledive gubitke i neželjene posljedice na buduće poslovanje.

Jedna od rijetkih investicija realiziranih u doba krize i  najveća investicija u IT tijekom prošle godine bila je izgradnja podatkovnog centra  DataCenter DataCross u Jastrebarskom u kojem se 9. i 10. svibnja održala Prva regionalna konferencija o upravljanju kontinuitetom poslovanja u organizaciji tvrtki NAPS i DataCross.

Primjena procesa upravljanja kontinuitetom poslovanja u Hrvatskoj trenutno se provodi samo u financijskom sektoru  i telekomima i to ponajviše stoga što banke, industrija osiguranja i telekomi provode iste prakse kao i njihove matične inozemne kuće. Stručnjaci najavljuju više ulaganja u podatkovne centre nakon ulaska Hrvatske u EU jer će pod pritiskom regulatora te procese primjenjivati sve veći broj tvrki, a domaći stručni kadar i konkuretna cijena rada dodatni su razlozi za privlačenje investitora.

Konzultant Neven Kranjčec istaknuo je kako već sada svjedočimo svakodnevnoj ekspanziji količine podataka koja će globalno do 2015. godine narasti za 500 do 800 posto. U tom smislu, porast broja virtualnih servera je neizbježan i već sad ih u SAD-u ima 58 milijuna.

Rizici koji mogu ugroziti kontinuitet poslovanja razlikuju se ovisno o industriji, regiji, odnosno dijelu svijeta u kojem se posluje te je primjerice kao najznačajniji rizik u SAD- u istaknut terorizam, dok su u Japanu to potresi i pandemije. Iako se stvarni rizici poput požara, potresa, poplava i terorističkih napada događaju vrlo rijetko, oni se ipak događaju i tada za nepripremljene tvrtke imaju katastrofalne posljedice koje često dovode i do potpunog prestanka poslovanja.

Organizator konferencije Ivo Ritz, direktor tvrtke NAPS ističe nužnost primjene istih procesa u državi i državnim institucijama kao i dodatni napredak na polju regulacije ovog iznimno osjetljivog i važnog pitanja.

Uz sve veću globalnu složenost poslovanja, neprestanim tehnološkim razvojem, inovacijama i rješenjima, upravljanje kontinuitetom poslovnih procesa važno je pitanje za sve sudionike procesa - vlasnike, uprave, menadžere i djelatnike operative.