IoT će i ove godine rasti preko 15 posto, a na njega će se potrošiti preko 745 milijardi dolara

IoT će i ove godine rasti preko 15 posto, a na njega će se potrošiti preko 745 milijardi dolara
DepositPhotos

Internet stvari (IoT) u ovoj će godini doživjeti osjetan rast na godišnjoj razini i iznosit će 15,4 posto, uz potrošnju od 745 milijardi američkih dolara na svjetskoj razini, navodi IDC u svom posljednjem izvještaju.

Od toga će samo proizvodnja i prijevoz donijeti 268 milijardi dolara, inače dvije najveće industrije po pitanju potrošnje na IoT. Uz njih, komunalije po pitanju potrošnje biti na 61 milijardi dolara. Također, komercijalni dio tržišta donijet će 108 milijardi dolara, što ga čini drugim najvećim segmentom u industriji.

Naime, u samo godinu do dvije doći će do velikih promjena na tržištu i tehnološki napredak doseći će nove razine, ponajviše zahvaljujući mobilnoj mreži pete generacije (5G) i Internetu stvari (IoT), na koje kao da svijet nije spreman s obzirom na mnoštvo nepoznanica, ponajprije po pitanju sigurnosti. No, zasigurno će sve te nepoznanice biti riješene na vrijeme jer inače ne bi došlo do ovako optimističnih prognoza.

Također, treba znati i da će do 2020. godine na mreži biti oko 20 milijardi "pametnih" uređaja i netko to sve treba kontrolirati tako da djeluju baš kako treba, da budu korisni, da ljudi kojima služe ne budu u nikakvoj opasnosti od raznih cyber napada, ali i da se mreža ne ruši svako malo jer standardi ne postoje i uređaji različitih proizvođača nisu međusobno kompatibilni.

Dok se to ne dogodi postavljat će se brojna pitanja, ali itekako utemeljena jer ako imamo spojene sve kućanske aparate i automobil na jednom mjestu, tad je dovoljno jedno "probijanje" da bi netko imao kontrolu na našom svakodnevicom. I zasad ne treba za tako nešto neki veliki um. Stoga, nadajmo se da će netko vrlo brzo ponuditi neku sigurnost kako bi se steklo povjerenje i IoT krenuo žestoko prema naprijed. Uz ulaganja će se to i postići, a ona u ovoj mjeri svakako još nisu dovoljna.

Ipak, te malo crnije detalje treba ostaviti po strani i radovati se pametnim vozilima, pametnim gradovima, pametnim domovima i cijelom nizu poboljšanja koja stižu zahvaljujući IoT. Uostalom, da nije tako, ne bi potrošnja bila toliko dobra, odnosno, ne bi se prognoziralo da će biti za četiri godine toliko bolja.