HT zabilježio pad prihoda na 5,2 milijarde kuna i pad dobiti na 2,15 milijardi kuna

HT zabilježio pad prihoda na 5,2 milijarde kuna i pad dobiti na 2,15 milijardi kuna
Dražen Tomić

Najjači domaći telekom operater Hrvatski telekom u prvih je devet ovogodišnjih mjeseci zabilježio pad prihoda od 8 posto na 5,2 milijarde kuna u prvih devet ovogodišnjih mjeseci stoji u netom objavljenom izvješću. Pritom se dobit prije kamata oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) smanjila za 19,5 posto na 2,15 milijardi kuna. Neto dobit pala je 30,6 posto na 964 milijuna kuna.

EBITDA marža HT-a pala je 5,8 postotnih poena i dalje je visoka na 41,3 posto, dok je marža neto dobiti potonula nešto više i zaustavila se na 18,5 posto uz pad od 6 postotnih poena. Međutim HT je pritom snažno povećao kapitalna ulaganja sa 613 milijuna kuna u prvih devet mjeseci prošle godine, dok su u razdoblju siječanj-rujan ove godine ona dosegla 857 milijuna kuna, prije svega zbog ulaganja u LTE mreže mobilne telefonije i razvoj optičke infrastrukture. Pritom je rast ulaganja vrlo snažnih 39,8 posto.

U segmentu poslovnih korisnika HT je zabilježio pad prihoda od 13,3 posto na 2,232 milijarde kuna. Pritom je EBITDA ovog segmenta potonula 22,2 posto na 1,27 milijardi kuna. Prihodi su pali zbog 26,0 posto manjih prihoda od govornih usluga u pokretnoj i nepokretnoj mreži na maloprodajnoj i veleprodajnoj razini. Prihodi od negovornih usluga smanjeni su za 2,2 posto, dok su manji prihodi od tradicionalnih podatkovnih usluga i veleprodajni prihodi djelomično pokriveni rastom mobilnih podatkovnih prihoda u postpaid segmentu.

Prihodi od ostalih usluga veći su za 3,6 posto zbog 14,1 posto rasta u području ICT-a nakon uspješnih tržišnih ponuda prilagođenih ICT rješenja, što je donekle smanjeno manjim prihodima od pretplate, a nakon drukčije strukture tarifa za pokretne komunikacije. U ovome segmentu HT danas ima 1450 tvrtki odnosno korisnika usluga u oblaku (cloud computing usluge).

U segmentu privatnih korisnika pad je nešto manji nego u segmentu poslovnih korisnika i tu je HT dosegao 2,973 milijarde kuna prihoda uz smanjenje od 3,6 posto, dok je EBITDA ovog segmenta manja 4,8 posto i zaustavila se na 2,039 milijarde kuna.

Prihodi su manji prvenstveno kao rezultat 10,1 posto manjih prihoda od govornih usluga u nepokretnoj i pokretnoj mreži. Bilježi se opći padajući trend u nepokretnim komunikacijama, daljnje pogoršanje u gospodarstvu i stroga regulativa, kao i povećani pritisak konkurencije, ističu u HT-u.

Prihodi od negovornih usluga povećani 6,3 posto zbog većih prihoda od IP-a (širokopojasne i televizijske usluge) u nepokretnoj mreži i većih prihoda od podatkovnih usluga u pokretnoj mreži. Prihodi od terminalne opreme veći je zbog manjih subvencija mobilnih uređaja te produženih božićnih promotivnih aktivnosti iz 2012. u nepokretnoj mreži.

Istraživanje QUDAL, objavljeno u svibnju, dodijelilo je T-HT-u zlatnu medalju kao najkvalitetnijem pružatelju usluga u 11 različitih kategorija, ističu u HT-u. Iz rezultata je vidljivo kako se bilježi snažan rast broja korisnika usluge MAXtv Sat uz rast od 83,8 posto na 38.000 korisnika.

Kada se gledaju pojedini segmenti za prvih devet mjeseci ove godine u pokretnoj telefoniji, prihodi su smanjeni za 11,6 posto na 2,127 milijardi kuna, dok je u fiksnoj telefoniji pad i nešto veći - 12,9 posto na 1,095 milijardi kuna. Veleprodajne usluge pale su 13,1 posto na 427 milijuna kuna. Podatkovne usluge pale su 11 posto na 77 milijuna kuna. Svijetla točka za HT svakako su internetske usluge koje su rasle 2 posto i to na 1,17 milijardi kuna, te ICT usluge i to prije svega prihod od Combisa koji je povećan na 303 milijuna kuna uz rast od 14,1 posto.

Prosječna mjesečna potrošnja u mobilnoj telefoniji pala je 8,5 posto na 84 kune mjesečno, no ako se izuzmu govorne usluge ona je čak i porasla za 13,2 kune, s 27 kuna na kraju devet mjeseci prošle godine, na 30 kuna na kraju rujna 2013.

Baza korisnika pokretnih komunikacija smanjila se za 2,1 posto, s 1.967.186 korisnika u trećem tromjesečju 2012. na 1.926.239 pretplatnika u trećem tromjesečju 2013., prvenstveno kao rezultat smanjenja broja korisnika s dvije SIM kartice zbog povoljnih ponuda za neograničeni promet i međumrežne usluge.

Na kraju rujna 2013. broj minuta korištenja po prosječnom korisniku bio je veći za 31,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine zahvaljujući uvođenju flat ponuda i paketa s velikim brojem minuta u sklopu postpaid i prepaid tarifa. Pritom se broj podatkovnih korisnika, kako tvrde u HT-u prema novoj definiciji, povećao 4,7 posto na ukupno 1,29 milijuna korisnika. Usporedba u odnosu na prošlu godinu rađena je na osnovu procjene.

Na kraju rujna 2013. ukupni broj pristupnih linija u nepokretnoj mreži iznosio je 989.473 i bio je za 3,8 posto manji nego na kraju rujna prošle godine. Pad je u skladu s telekomunikacijskim tržišnim trendom zamjene nepokretne telefonije pokretnom i IP-om te prelaskom korisnika alternativnim operatorima. Korisnici nepokretne telefonije ostvarili su 1.189.886 minuta od siječnja 2013. do rujna 2013., što je 14,4 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine, pod utjecajem trenda zamjene prometa u nepokretnoj mreži prometom u pokretnoj mreži i IP prometom.

ARPU u području govornih usluga u nepokretnoj telefoniji smanjen je 10,1 posto na 105 kuna mjesečno, dok je ARPA odnosno prosječna mjesečna potrošnja po liniji za internetske usluge povećana 1,8 posto na 128 kuna.

Ukupne dugoročne obveze HT-a povećane su 16,4 posto na 325 milijuna kuna, a kratkoročne su snažno smanjene na 1,58 milijardi kuna i to za 18,3 posto. Gledajući zajedno, ukupne obveze manje su 14 posto i tako su na kraju rujna iznosile 1,905 milijardi kuna. Ukupni kapital i rezerve smanjene su 6,4 posto na 10,2 milijarde kuna. Smanjene su rezervacije, ali povećane određene dugoročne obveze.

Svakako treba naglasiti da pristupanjem Hrvatske u EU od 1.srpnja 2013. je stupila na snagu EU regulacija roaminga. Usklađivanje s EU regulacijom dovelo je i do 10 puta nižih cijena roaminga u maloprodaji te smanjenja cijene roaminga za posjetitelje, a što je rezultiralo smanjenim prihodima od roaminga u maloprodaji i prihodima od roaming posjetitelja.

Smanjenje prihoda posljedica je intenzivnijeg konkurentskog pritiska zbog ponude paketa telekomunikacijskih usluga i pritiska da se smanje cijene, pada korištenja i kontinuiranog gospodarskog usporavanja.

Tržište nepokretne telefonije u Hrvatskoj ostalo je izuzetno konkurentno s devet aktivnih operatora. Pored toga, konsolidacija tržišta u 2012. dovela je do daljnjeg povećanja konkurentskog pritiska kao posljedica ponude integriranih telekomunikacijskih usluga.

Bez obzira na konkurentski pritisak, HT je uspješno zadržao vodeći položaj na tržištu nepokretnih komunikacija, što je odraz stalne predanosti Grupe uslugama visoke kvalitete i unaprjeđenju ponuda.

HT je nizom ponuđenih brendova zadržao vodeći položaj na konkurentnom tržištu pokretnih komunikacija koje od 2005. godine opslužuju tri operatora. Procjenjuje se da je penetracija pokretnih komunikacija dosegnula 121,3 posto te da je udio u ukupnom broju korisnika pokretnih komunikacija na kraju rujna 2013. iznosio 46,2 posto. Svi operateri pokretnih mreža intenzivirali su svoje napore kako bi povećali udio postpaid korisnika u korisničkim bazama.

Očekivanja za ovu poslovnu godinu govore, stoji u izvješću, o padu prihoda od 7,6 posto na godišnjoj razini, dok se EBITDA marža prije jednokratnih stavki očekuje na razini od visokih 47,2 posto. Kapitalna ulaganja premašit će milijardu kuna, a da se kako tvrde u HT-u pritom ne uzima u obzir ulaganja u frekvencijske spektre potrebne za izgradnju LTE (Long Term Evolution) mreže četvrte generacije mobilne telefonije.

„U trećem tromjesečju 2013. ponovno nije došlo do poboljšanja hrvatskog gospodarstva te je, u nedostatku bilo kakve naznake oporavka, i treća agencija za ocjenu kreditnog rejtinga snizila ocjenu Hrvatske na podinvesticijsku razinu. Dana 1. srpnja 2013. Hrvatska je postala članicom EU-a te će, s obzirom na fiskalne izazove, Hrvatska ući u postupak prekomjernog deficita (EDP) EU-a. Pristupanje EU-u i povezano donošenje regulatornog okvira EU-a utjecali su na rezultate Grupe te doveli to većeg pada prihoda od posjetitelja nego što se očekivalo. U takvim okolnostima, prihodi za treće tromjesečje 2013. smanjili su se za 12 posto, a EBITDA prije jednokratnih stavki za 21,6 posto“, ističe predsjednik Uprave i glavni izvršni direktor HT-a Ivica Mudrinić.

Predstojeći ulazak u EDP može srednjoročno ubrzati provedbu strukturnih reformi u hrvatskom gospodarstvu, no s obzirom na rezultate Grupe u trećem tromjesečju, izmijenili smo izglede za cijelu godinu, objašnjava Mudrinić i dodaje da sada očekujemo da će marža EBITDA-e prije jednokratnih stavki biti između 42 posto i 43 posto. Međutim, preostali objavljeni izgledi Grupe ostaju nepromijenjeni.

„Usprkos postojećim gospodarskim izazovima, Grupa je zadržala vodeći položaj na tržištu. I dalje smo usredotočeni na razvoj novih proizvoda i inovativnih usluga u skladu sa strategijom poslovne transformacije koja je trenutačno u tijeku. Nastojimo ostati predvodnik tehnološkog razvoja kako bismo osigurali pružanje usluga kojima predviđamo i ispunjavamo sve veće zahtjeve korisnika te kako bismo zadržali položaj vodećeg pružatelja usluga na našim tržištima“, zaključuje Mudrinić.