Hrvatska vodeća u mobilnom bankarstvu

Hrvatska vodeća u mobilnom bankarstvu
Dražen Tomić

Nekoliko dana prije konferencije New Banking Vision razgovarali smo s predsjednikom Uprave Asseco South East Europa Croatia i članom Uprave Asseco South East Europa Draženom Peharom povodom pokretanja usluge eKupi zajedno s Zagrebačke banke, mStarta - Agrokorove IT tvrtke i Asseca.

Pritom Pehar ističe kako je Hrvatska po broju korisnika usluga mobilnog bankarstava definitivno vodeća u regiji, te bolja od mnogih europskih zemalja prije svega jer banke tu vrstu usluge smatraju obveznom u svakodnevnom poslovanju, no ipak zaostajemo za europskim zemljama kada je u pitanju korištenje internetskog bankarstva, no i u tome segmentu smo bolji od regije.

M-banking usluge imaju sve više korisnika i to je trend nakon uspjeha internetskog bankarstva. Kako osigurati punu funkcionalnost mobilnih aplikacija, a pritom očuvati sigurnost?

Vjerujemo da rješenja mobilnog bankarstva poput ASEE rješenja, temeljena na Mobilnim Aplikacijama s integriranim funkcionalnostima tzv. tokena, odnosno integriranim funkcionalnostima jednokratnih zaporki i digitalnog potpisa transakcija, pružaju optimalan odnos sigurnosti, jednostavnosti upotrebe i brzine transakcija. Pri čemu Mobilne Aplikacije na tzv. pametnim telefonima odlikuju atraktivnost korisničkog sučelja i korištenje naprednih funkcija kao što su npr. „Location Based Services“ i upotreba ugrađenih kamera.

Koji su trendovi danas u Hrvatskoj, odnosno regiji i svijetu kada su u pitanju mobilne aplikacije s obzirom na sve veći broj korisnika pametnih telefona?

Trend je takav da je mobilno bankarstvo danas servis koje banke smatraju obveznim u svom portfelju, te servisi mobilnog bankarstva bilježe kontinuiran rast kako broje korisnika tako i broja transakcija.

Možete li usporediti broj korisnika u Hrvatskoj, regiji i svijetu kada je u pitanju mobilni i internetsko bankarstvo?

Prema podacima kojima raspolažemo, koji se prije svega odnose na Hrvatsku i regiju, postotak broja korisnika internetskog bankarstva u segmentu građanstva je još uvijek ispod razvijenih zemalja Europe, ali i značajno iznad zemalja iz regije, uključujući i neke članice EU. Što se tiče broja korisnika mobilnog bankarstva, tu je pozicija Hrvatske značajno bolja, i po broju korisnika u odnosu na ukupan broj klijenata banaka smo ispred i dosta zemalja Europe i daleko ispred regije.

Što banke očekuju od m-banking sustava?

Prije svega zadržavanje postojećih klijenata, ali isto tako u servisu mobilnog bankarstva vide izvrstan kanal za reklamu i prodaju svojih proizvoda i usluga postojećim klijentima.  Također, zajedno s financijskim planerom, mobilno bankarstvom daje klijentima izvanredne mogućnosti upravljanja financijama.

Pokrenuta je usluga m-payment, koliko je bilo potrebno za njezin razvoj i koje su kljucne pretpostavke kako bi ona funkcionirala?

Sama odluka o razvoju „mKupi“ servisa mobilnog plaćanja Zagrebačke banke zahtijevala je puno više vremena od samog razvoja i implementacije servisa. Sam razvoj i implementacija servisa je trajala par mjeseci, a tako kratko vrijeme je rezultat odlične suradnje timova Zagrebačke banke, mStarta i Asseca.

Možete li malo detaljnije pojasniti sustava netom predstavljene usluge Zagrebačke banke, Tiska i Konzuma kao partnera koju ste vi razvijali?

„mKupi“ servis mobilnog plaćanja je u suštini vrlo jednostavan, u biti predstavlja m-zaba transakciju koja tereti tekući račun klijenta Zagrebačke banke, koristeći isti mehanizme sigurnosti kao i m-zaba servis mobilnog bankarstva. Ono što treba posebno istaći je da „mKupi“ servis koristi postojeću infrastrukturu na prodajnim mjestima, postojeće POS terminale i 2D Bar Code čitača, te da se od blagajnika ne zahtijeva nikakav ručni unos podataka, bilo preko tipkovnice PC kase, bilo preko POS terminala. Sama autorizacija  transakcije se realizira vrlo brzo, u realnom vremenu, tako da je ista odmah vidljiva preko m-zaba servisa.

Koliko razvijate aplikacija u regiji, Hrvatskoj, ali i za druge EU zemlje?

Trenutačno imamo preko 45 implementacija naših rješenja, većinom rješenja temeljenih na mobilnom tehnologijama, od rješenja mobilnog bankarstva do mobilnih tokena.

Što očekujete u narednih nekoliko godina kada su u pitanju internetsko i mobilno bankarstvo?

Rast broja korisnika i rast funkcionalnosti i dostupnih proizvoda i servisa.

S obzirom na to da je hrvatsko tržište vrlo napredno zbog PKI infrastrukture, te korištenja tokena u odnosu na mnoge EU zemlje kojim će se smjerom nastaviti razvoj aplikacija?

Vjerujem da će s izdavanjem osobne iskaznice s kvalificiranim certifikatom omogućiti razvoj sasvim novog niza servisa, kako u segmentu javne uprave tako i u segmentu korisničkih servisa koje tvrtke nude svojim klijentima.

Kakvi su planovi Asseca kada je pitanju bankarstvo budućnosti što je i tema predstojeće konferencije kada je pitanju korisničko iskustvo, sigurnost i novi bankarski proizvodi?

Asseco SEE u Rovinju od 17-20. rujna 2013. organizira šestu po redu New Banking Vision konferenciju. New Banking Vision je jedna od najvećih regionalnih bankarskih konferencija na kojoj će predstavnici banaka i ICT stručnjaci raspravljati o trendovima i izazovima tržišta, iskustvima, najnovijim tehnologijama i mogućim budućim pristupima koji će omogućiti rast i razvoj financijskog sektora.

Konferencija se sastoji od prezentacija, okruglih stolova i demonstracija u okviru expo zone. Iako teme konferencije obuhvaćaju razne aspekte bankarskog poslovanja, fokus će biti na rješenjima koja uključuju direktan kontakt s klijentima u poslovnicama i na samoposlužnim uređajima, zatim na rješenjima za plaćanja i pametnim rješenjima koja smanjuju troškove i povećavaju efikasnost operativnog poslovanja banaka.

U samom programu posebno želim istaknuti  Expert Panel naziva “Novi igrači u području plaćanja - Prijetnja ili prilika iz perspektive banaka" koji će se održati prvog dana konferencije. Moderator panela bit će Alistair Newton, potpredsjednik u Gartneru, a sudjelovanje na istom potvrdio je i Maciej Witucki, predsjedniku Uprave, Orange Poljska. Kako je neposredno pred konferenciju od strane jedne od vodećih banaka u regiji i jednog od vodećih trgovačkih lanca u Hrvatskoj pušten u komercijalnu upotrebu servis za mobilno plaćanje temeljen na mobilnoj aplikaciji, na diskusiji u okviru okruglog stola sudjelovat će i predstavnici tih tvrtki, što smatramo da će sudionicima biti posebno interesantno.