Hotelski lanac Marriott će unatoč osiguranju imati štete od 350 milijuna dolara

Hotelski lanac Marriott će unatoč osiguranju imati štete od 350 milijuna dolara
DepositPhotos

Hotelski lanac Marriott bio je žrtva hakerskog napada u kojem je bez privatnih podataka ostalo 500 milijuna gostiju, a ukupna šteta će unatoč osiguranju protiv kibernetičkih napada iznositi oko 350 milijuna američkih dolara! Bez osiguranja, iznosili bi između 2,1 milijarde i 3,5 milijardi dolara.

Tu štetu projicirali su IBM i Ponemon na temelju uzorka od 11 kompanija kojima se dogodilo nešto slično u posljednje dvije godine. Iako, Marriott spada u posebnu skupinu s obzirom da je 327 milijuna gostiju ostalo bez datuma rođenja, spola, e-mail adrese, broja putovnica i telefonskog broja, što je iznimno opasno. Srećom, podaci o kreditnim karticama su kriptirani i neprobojni.

Dakle, unatoč pripremi i ulaganjima, šteta će biti ogromna za ugledni hotelski lanac, a sve to posljedica je ipak nedovoljne briga za sigurnost. Konkretnije, napad se zbio 2014. godine i tad u Marriottu nisu pazili koliko paze danas kad je većina poslovanja u cloudu u konstantno na mreži. Zato je i nastalo čuđenje, koje je otklonjeno kad se shvatilo da napad datira tako daleko u prošlost.

"Tek smo tog datuma postali svjesni što se događa jer je jedan naš zaposlenik primijetio upozorenje internog sigurnosnog alata u trenuckma kad je netko nepozvan pokušavao pristupiti Starwood bazi podataka u Sjedinjenim Američkim Državama. Odmah nakon što smo otkrili problem, krenuli smo ga riješiti s vodećim sigurnosnim stručnjacima i kroz istragu utvrdili da se proboj dogodio još 2014. godine, naveo je Marriott u priopćenju.

Ovo je samo još jedan u nizu događaja koji potvrđuju ranjivost najvećih kompanija i organizacija. Hakerski napadi su sve pametniji, ozbiljniji i lukaviji pa ukoliko napadnuti nisu koncentrirani, mogu itekako nastradati. Vidljivo je to iz brojnih primjera kroz posljednjih nekoliko godina, ali dovoljan je i samo ovaj Marriottov.