Gaming industrija ima golemih problema sa prekovremenim satima developera

Gaming industrija ima golemih problema sa prekovremenim satima developera
Depositphotos

Veliki izdavači video igara podlegli su pritisku koji su sami stvorili i sve češće moraju raditi prekovremeno kako bi zadovoljili rokove. Ali, svejedno to ne uspiju, kao u slučaju iznimno iščekivanog Cyberpunka 2077, koji je odgođen i to na poprilično iskren način od strane izvršnog direktora i predsjednika CD Projekt Reda Adama Kicinskog.

Otvoreno je naveo da će biti potreban prekovremeni rad. Ili, kako se to u gaming žargonu kaže - crunch. Doslovni prijevod jest "rastegnuti" i to samo po sebi dovoljno znači.

"Trudimo se limitirati potrebu za crunchom što je više moguće, ali stigli smo do finalnog dijela i trudimo se biti razumni. No, nažalost, tim će biti prisiljen na crunch", kazao je Kicinski.

Nekad se tako nešto poprilično skrivalo, ali bila je javna tajna da programeri rade i stotinu sati tjedno kako bi rokovi bili ispoštovani, a igre na "policama trgovina". Upravo zato su se pokrenule grupacije kao Games Workers Unite, koje se bave za prava zaposlenih u gaming industriji.

Što je zapravo poprilično fascinantno s obzirom da se radi o industriji koja je prošle godine imala prihode od 43 milijarde američkih dolara, ali svejedno iscrpljuje zaposlenike i ne ulaže u njih na način da ih bude više no što ih ima. Naime, nedostaje ih kod većih izdavača, ali to je često razumljivo s obzirom da ne mogu svi zadovoljiti posao u kvalitativnom smislu. Samo, ljudi zbog toga bivaju iscrpljeni, obole i u konačnici igra se ne isplati do te mjere nikome osim kompaniji koja ubire prihode.

Rješenja postoje, naravno. I već se itekako navode jer su logična. Primjerice, određivanje realnijih datuma izlaska igara, osnivanje timova za svaku igru, a ne da zaposleni rade na više projekata odjednom. Zajednica podržava takvu realnost i strpljiva je jer dobrih naslova ne nedostaje, a industrija ili će se suočiti sa zakonskim posljedicama ili će promijeniti sklop...