Francuska od nove godine uvodi digitalni porez za velike tehnološke tvrtke

Francuska od nove godine uvodi digitalni porez za velike tehnološke tvrtke
DepositPhotos

Francuski ministar financija Bruno Le Maire izjavio je da Francuska neće čekati Europsku uniju već će sama od 1. siječnja iduće godine krenuti u implementaciju posebnog poreza za velike tehnološke kompanije. Uvjerenje koje vlada u Francuskoj jest da će Unija predugo tražiti rješenja za jedinstveni „digitalni“ porez i da to nema smisla čekati jer već dogodine bi taj porez u državnu blagajnu trebao donijeti oko pola milijarde eura.

Konkretije, Europska unija izložila je 21. ožujka plan kojim namjerava dodatno oporezivati velike američke tvrtke koje posluju na njenom tlu. Riječ je ponajprije o onima u tehnološkom sektoru, a to su redom Amazon, Google, Facebok, Apple, Twitter, eBay, Uber, Airbnb... Ako taj plan uspije, EU više neće biti toliko isplativa tim kompanijama kao dosad.

Naime, aktualna pravila su takva da tvrtke plaćaju porez samo u onoj zemlji gdje su fizički prisutne, što znači da izbjegavaju plaćanje poreza u svim onim zemljama gdje posluju i ostvaruju prihode. Ukratko, jasno je da svaka od tehnoloških tvrtki ostvaruje zaradu u apsolutno svakoj od zemalja EU, no plaća porez samo u onoj gdje ima fizički sjedište. Najčešće je to Irska, koja se profilirala kao porezna oaza i to su velikani iskoristiti, prije svih Apple. Koji zbog malverzacija mora platiti 13 milijardi eura.

Također, da su velike tvrtke cilj ovih promjena jasno je već prema detaljima plana, koji kaže da se promjena po pitanju poreza odnosi samo na one čiji posao uključuje minimalno stotinu tisuća korisnika u pojedinoj zemlji te prihode na godišnjoj razini od minimalno sedam milijuna eura. Porezna stopa iznosila bi tri posto, što bi za zemlje članice EU značilo dodatnih oko pet milijardi eura godišnje samo od poreza.

Iako tehnološke tvrtke negoduju zbog promjena, one su u ovo moderno vrijeme nužne, posebno zato što većina tih tvrtki nema fizičko prisustvo i samim time je u prednosti pred onim tvrtkama koje imaju. Primjerice, automobilska industrija nema privilegiju kao one tvrtke čije se poslovanje temelji prvenstveno na softveru koji nude, odnosno, uslugama koje su u sklopu njega. Prepoznalo se to u EU odavno i polako planiralo izvesti.

Samo, zbog komplikacia i odugovlačenja, čini se da će mnoge zemlje članice ipak krenuti francuskim putem.