Evo zašto Microsoft polaže velike nade u potrošačke cloud servise

Evo zašto Microsoft polaže velike nade u potrošačke cloud servise
Fotolia

Microsoft u posljednje vrijeme daje besplatno Skype aplikacije, omogućava besplatu pohranu podataka na OneDrive, besplatne OneNote alikacije i sve to svim platformama, a ne samo na svojima. Pitanje jest kako im se to isplati, ali jasno je da imaju plan.

A on jest privuću ljude u Cloud okruženje, omogućiti im mnošto zanimljivih i korisnih alata, a kada su navučeni od njih izlačiti novac za neke dodatne alate, programe, mogućnosti, koje bi im bile uistinu korisne.

Nešto tako zapravo je rekao predsjednik sjevernoameričkog Microsofta Judson Althoff kada je naglasio želju da korisnici "odrastaju" uz OneNote aplikacije i povezanost putem Skypea.

- Želimo da to postane standard, svakodnevnica za svakog modernog čovjeka - rekao je Althoff.

Uz sve to, Microsoft je predstavio četiri nove aplikacije i servisnih grupa. Povezuju Exchange i Outlook/Outlook.com; Skype/Lync; OneNote Online i OneDrive; i OneNote. Time sve dobiva dodatni smisao, jasno je da nije sve besplatno, ali ukoliko izdvojite novac za jedno, dobit ćete i drugo, a potom treće i tako unedogled. Microsoft povezuje više stvari u jedno samo kako bi svojim proizvodima dao priliku kod korisnika, koji će ih pak više koristiti ako ih već i imaju.

Ali ne treba zanemariti i da Microsoft ulaže znatna sredstva danas kako bi sutra imao najveću kontrolu u Cloud sustavu. Zato su nedavno dali korisnicima mogućnost besplatne pohrane terabajta podataka, a sve kako bi skrenuli pažnju na sebe i "prisvojili" što više korisnika, oslabili konkurenciju i u budućnosti znatnije prosperirali. A tako bi i moglo biti, posebno jer Apple samo gleda, a Google se još nije dovoljno angažirao po pitanju Clouda. Barem ne koliko i Microsoft. Zapravo, nitko se nije toliko angažirao.

Zato možda sve skupa jest upitno, ukoliko samo oni ulaze u ovakve projekte, hoće li zapravo otvoriti lakše vrata ostalima ili će im ih zatvoriti. Pokazat će vrijeme.