Ericsson Nikola Tesla bilježi rast prihoda od 6,2 posto i bruto dobiti 41,3 posto

Ericsson Nikola Tesla bilježi rast prihoda od 6,2 posto i bruto dobiti 41,3 posto
Dražen Tomić / Tomich Productions

Ericsson Nikola tesla bilježe rast prihoda od prodaje na svim tržišnim segmentima te iznose 1,533 milijarde kuna i to je 6,2 posto su viši u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Bruto dobit iznosi 176,8 milijuna kuna što je 41,3 posto više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dok bruto marža bilježi porast na 11,5 posto i to za 2,8 postotnih poena. Neto dobit iznosi 114,7 milijuna kuna što je porast od 70,9 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

„Iza nas je još jedan uspješan kvartal u kojem smo nastavili ostvarivati odlične poslovne rezultate te se pozicionirati kao tržišni lider u novim tehnologijama. Najznačajniji događaj trećeg kvartala, koji će utjecati na cjelokupno telekom tržište Republike Hrvatske, bila je javna dražba frekvencijskog spektra za 5G mrežu održana u kolovozu. Alokacijom 5G spektra operatorima u Hrvatskoj otvoreno je novo poglavlje u implementaciji 5G tehnologije koja ima potencijal transformirati našu ekonomiju. Ericsson Nikola Tesla Grupa će u suradnji sa svim dionicima ekosustava, u kojem su ključni operatori, industrija, javna uprava i sektor obrazovanja, na najbolji mogući način nastojati iskoristiti 5G inovacijski potencijal za kreiranje novih prilika i prihoda u različitim sektorima. Samo tako možemo osigurati održivost i globalnu konkurentnost naše ekonomije, uz otvaranje novih radnih mjesta“, istaknula je Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikole Tesle.

„ U odnosu na prvih devet mjeseci 2020. godine, prihodi od prodaje viši su 6,2 posto, pri čemu je ostvaren porast prihoda na svim tržišnim segmentima. S udjelom izvoza od 52,4 posto u ukupnim prodajnim rezultatima, kompanija zauzima visoko mjesto na listi najvećih hrvatskih izvoznika. Bruto marža bilježi značajan porast na 11,5 posto (prvih devet mjeseci 2020.: 8,7 posto) kao rezultat proizvodnog miksa, manjih troškova tranzicije i transformacije te efekta programa operativne i troškovne učinkovitosti. Kao rezultat veće bruto dobiti te zadržavanja prodajnih i administrativnih troškova na sličnoj razini kao i prethodne godine, operativna dobit viša je 73,3 posto te iznosi 132,2 milijuna kuna, dok je neto dobit viša 70,9 posto te iznosi 114,7 milijuna kuna. Ostvaren je i snažan novčani tok od poslovnih aktivnosti od 235,3 milijuna kuna tako da novac i novčani ekvivalenti, uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu krajem trećeg tromjesečja iznose 400,9 milijuna kuna“, ističe Gordana Kovačević.

Na domaćem tržištu, u telekom segmentu, HT i A1 Hrvatska su odmah nakon dodijele radio-frekvencijskog spektra za 5G krenuli s punom implementacijom ove nove tehnologije diljem Hrvatske. Ericsson Nikola Tesla, kao isporučitelj rješenja, opreme i usluga za 5G, pružila je veliku podršku operatorima u ovom zahtjevnom procesu, ističe Gordana Kovačević i dodaje da su ponosni na činjenicu da nas se prepoznaje i cijeni kao pouzdanog partnera koji kupcu pruža najbolje korisničko iskustvo na kvalitetnoj i sigurnoj infrastrukturi te da neovisna međunarodna testiranja iz godine u godinu potvrđuju kako su mreže naših kupaca najbolje u klasi.

U segmentu ICT za Industriju i društvo intenzivno su radili na inovativnim rješenjima za Industriju 4.0, odnosno projektima u području e-zdravstva, e-poslovanja te javne sigurnosti, a potpisom novih ugovora s Ministarstvom pravosuđa i uprave RH, Državnom geodetskom upravom te Ministarstvom unutarnjih poslova osnaženi su ukupni poslovni rezultati.

U području e-Okoliša su radili s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja i Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz EU strukturnih i investicijskih fondova u svrhu provedbe WaterQ projekta  što je digitalna transformacija praćenja kvalitete vode. Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne Mostar odabrala je njihovo ICT rješenje koje će omogućiti prediktivnu analitiku u svrhu unaprjeđenja zaštite okoliša i održivog poslovanja.

„Tijekom trećeg kvartala nastavili smo kvalitetnu suradnju s glavnim kupcima na izvoznim tržištima, fokusirajući se na pravovremenu isporuku ugovorenih poslova te nove poslovne prilike. U projektu implementacije središnje softverske platforme centraliziranog sustava eZdravstva Republike Bjelorusije, za koju smo ugovor potpisali u četvrtom tromjesečju prošle godine, u tijeku je isporuka druge faze projekta.

Isporuka usluga za Ericsson kontinuirano raste, a sve aktivnosti i isporuke odvijaju se prema planu. Također, interni korisnici našeg Istraživačko-razvojnog centra (R&D) koji je s više od 1500 stručnjaka, mahom softver developera, najveći u regiji, još jednom su iskazali visoku razinu zadovoljstva isporukama R&D centra u svim kategorijama i svim poslovnim segmentima“, objašnjava Gordana Kovačević.

ENT ulaže u razvoj kompetencija te nastavljamo zapošljavati, a samo tijekom ove godine zaposlili su 347 stručnjaka. S obzirom na kompanijske strateške planove i potrebe pozivamo stručnjake s ICT kompetencijama i interesom za rad na zanimljivim poslovima, prije svega na razvoju softvera, da nam se pridruže, pojašnjavaju iz kompanije.

„Rezultati ostvareni tijekom prvih devet mjeseci uz snažno liderstvo te predanost i motivaciju naših zaposlenika podupiru naše uvjerenje da će ciljevi Grupe za 2021. biti ostvareni. Uloga ICT industrije raste i nastavit će rasti kao platforma koja će omogućiti razvoj, spajanje i umrežavanje industrija i pojedinaca. Uz prepoznato Ericssonovo tehnološko liderstvo u 5G-u, inovativna rješenja i proizvode razvijene u Ericsson Nikola Tesli te kvalitetu naših stručnjaka koja je dodatno verificirana na brojnim projektima diljem svijeta, Ericsson Nikola Tesla je, i ostat će, značajan faktor u izgradnji cjelovitog 5G ekosustava. Stoga naša fokusirana strategija s vizijom svijeta gdje neograničena povezivost i inovativna ICT rješenja poboljšavaju živote, redefiniraju poslovanje i stvaraju održivu budućnost, ostaje nepromijenjena i dobiva dodatan zamah“, zaključuje Gordana Kovačević.