ENT uspješan - izvoz na 75 posto

ENT uspješan - izvoz na 75 posto
Dražen Tomić

Ericsson Nikola Tesla imao je u prvih devet mjeseci prihod od prodaje 954,4 milijuna kuna uz pad prihoda od 39 posto u odnosu na isto razdoblje lani. U ukupnim prihodima od prodaje udio domaćeg tržišta čini 25 posto, izvoz na Ericssonovo tržište 44 posto, dok izvoz na ostala tržišta sudjeluje s 31 posto, prema čemu je ENT izvoz na visokih 75 posto.

ENT ima operativnu dobit od 94,1 milijun kuna, a neto dobit 106,8 milijuna kuna. Ostvaren je porast operativne dobiti od 20,4 posto, dok je neto dobit veća za 14,8 posto u odnosu na prvih devet mjeseci prethodne godine. Bruto marža bilježi porast na 17 posto prvenstveno zbog povoljnijeg asortimana prodanih proizvoda i usluga.

Povrat od prodaje (ROS) bilježi porast na 11,2 posto. Ukupna novčana sredstva uključujući kratkoročnu financijsku imovinu iznose 470,3 milijuna kuna. Ostvaren je solidan novčani tok od poslovnih aktivnosti u iznosu od 70,4 milijuna kuna. Kompanija i dalje ima snažnu bilancu s ukupnom imovinom od 1.013,8 milijuna kuna te udjelom vlastitog kapitala u ukupnoj imovini od 62,6 posto.

Na domaćem tržištu ukupno je ostvareno 238,2 milijuna kuna prihoda od prodaje, 25 posto više u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Tijekom trećeg tromjesečja nastavljena je suradnja sa strateškim partnerom Vipnetom na području širenja i modernizacije radio pristupne infrastrukture, uključujući četvrtu generaciju mobilnih mreža (LTE) i na testiranju novih funkcionalnosti koje doprinose povećanoj kvaliteti kao i novim uslugama za krajnje korisnike.

Nastavljena je i suradnja na izgradnji i modernizaciji radijske transmisijske mreže kao i proširenja paketske jezgrene mreže. Uspješno su završeni pregovori o nastavku suradnje na području IMS-a što otvara brojne mogućnosti za nova konvergentna rješenja.

Poslovna suradnja s Hrvatskim Telekomom (T-HT) intenzivno se nastavlja na području modernizacije konvergentne arhitekture mreže, te integracije rješenja za pružanje usluga nove generacije, prema zahtjevnijim poslovnim korisnicima.

Dosadašnja uspješna suradnja na području IMS-a u fiksnoj mreži rezultirala je migracijom s više od trećine ukupnog broja svih pretplatnika, koji ovaj sustav koriste kao primarnu telefonsku liniju. Nastavlja se i projekt integracije centraliziranog RCS (Rich Communication Suite) rješenja u IMS okolinu, čime će T-HT, već u kratkom roku, iskoristiti potencijale konvergencije arhitektura. Dodatno, Ericsson Nikola Tesla i T-HT paralelno rade i na integraciji niza novih usluga koje će T-HT biti u mogućnosti pustiti na komercijalno tržište u skorije vrijeme. Time će se dodatno iskoristiti potencijal napredne arhitekture Terastream koncepta, koja omogućava gotovo neograničene kapacitete za pružanje usluga krajnjim korisnicima.

U trećem tromjesečju puni zamah uzela je modernizacija jezgrenih čvorova Tele2 mreže, koja će operatoru omogućiti neometan rast na području mobilnih širokopojasnih usluga te pružiti mogućnost razvoja novih usluga. U 2G i 3G radio mrežama se intenzivno radi na povećanju brzine pristupa i kapaciteta.

Na području ICT rješenja za poslovni segment industriju i društvo, glavne aktivnosti su na projektima nadogradnje nacionalnog ICT sustava vezanog za informatizaciju zdravstva, nastavak informatizacije zemljišno-knjižne administracije i nadogradnje/proširenja komunikacijske infrastrukture komunalnih i transportnih poduzeća.

Na izvoznim tržištima (bez Ericssonovog tržišta) prihodi od prodaje iznose 296,2 milijuna kuna, što je smanjenje od 70 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, iako sva tržišta osim tržišta Zajednice Neovisnih Država bilježe rast.

Na tržištima u regiji (Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo) prihodi od prodaje porasli su 39 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje te iznose 175,4 milijuna kuna.

Nastavljena je suradnja s operatorima u regiji na nadogradnji i modernizaciji njihovih mreža. S BH Telecomom, najvećim telekom operatorom u Bosni i Hercegovini, kontinuirano se radi na području širenja i modernizacije 2G i 3G mreža te je u tijeku pilot projekt vezan uz uvođenje LTE tehnologije (4G). Treba istaknuti ugovor s BH Telecomom u području sustava za operativnu podršku telekom operatora (OSS). Ovo rješenje omogućiti će kupcu veću efikasnost i konkuretnost, a istovremeno jednostavnije i brže uvođenje modernih usluga. S HT Mostarom radi se na proširenju pokrivanja cijelog područja BiH s novim 3G baznim stanicama kao i na njihovom povezivanju s radio relejnim sustavima (Mini link). U Crnoj Gori glavne aktivnosti su na modernizaciji mobilne mreže i uvođenju LTE tehnologije, dok su na Kosovu u tijeku aktivnosti vezane za uvođenje 3G tehnologije.

U segmentu ICT rješenja za industriju i društvo radi se na integraciji i proširenju ICT infrastrukture Operativno komunikacijskog centra (OKC) 112 u BiH. Projekt obuhvaća poboljšanje infrastrukture postojećeg OKC BiH 112 na lokaciji u Sarajevu, uspostavu redundantnog OKC BiH 112 na lokaciji u Tuzli te integraciju ta dva centra.

Na tržištu Zajednice Neovisnih Država prihodi od prodaje iznose 120,8 milijuna kuna, što je smanjenje od 86 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje a glavni razlog je usporedba s velikim prošlogodišnjim ugovorom o isporuci opreme za 2G i 3G generaciju mobilnih mreža vodećem ruskom pružatelju telekomunikacijskih usluga Rostelekomu. U tijeku su aktivnosti na projektima modernizacije i izgradnje mobilnih mreža s kupcima u Rusijii i Gruziji.

Na Ericssonovom tržištu ostvareno je 420 milijuna kuna prihoda od prodaje, što je porast od 6 posto u odnosu isto prošlogodišnje razdoblje.

„Smatram da možemo biti zadovoljni ostvarenim rezultatima tijekom ove godine te činjenicom da je naše poslovanje i u trećem tromjesečju bilo uspješno. Prihodi od prodaje bilježe pozitivan trend na gotovo svim tržištima, s udjelom izvoza od 75 posto. Na domaćem tržištu telekom operatori su nastavili ulagati u tržište elektroničkih komunikacija prvenstveno zbog prelaska na nove tehnologije. Glavna područja rasta prihoda operatora su iz usluga širokopojasnog pristupa internetu i prijenosa TV programa, dok je očekivani pad zabilježen na tržištu klasičnih telefonskih usluga u fiksnim mrežama“, ističe predsjednica Ericsson Nikole Tesla Gordana Kovačević.

Prema njezinim riječima negativna financijska situacija fiksnih alternativnih operatora nema utjecaja na poslovanje kompanije, zbog male izloženosti Ericssona Nikole Tesle prema ovim kupcima.

Na tržištima u regiji ostvaren je značajan porast prihoda od prodaje, gdje smo između ostalog potpisali strateški ugovor u području operativne i poslovne podrške (OSS/BSS).

„Na tržištu Zajednice Neovisnih Država kompanija se uspješno repozicionira kako bi se prilagodila izazovnom i dinamičnom tržišnom okruženju. Ericssonovo tržište pokazuje i dalje pozitivan trend. Centar za istraživanje i razvoj kontinuirano širi svoj portfelj i odgovornosti na globalnoj razini. Prihodi ostvareni od razvojno-istraživačkih aktivnosti u segmentima naprednih radio mreža, platformi i poslužitelja fiksnih mreža te od aktivnosti ostalih ekspertnih centara čine 44 posto ukupnih prihoda od prodaje“, objašnjava Gordana Kovačević.

Ona ističe kako intenzivno rade na strateškim planovima rasta za razdoblje do 2016. godine, detaljno analizirajući  sve tržišne potencijale i rizike. „U narednom ćemo razdoblju nastojati ojačati svoju poziciju u strateškim segmentima poslovanja (4G/LTE, OSS/BSS, TV i medijska distribucija, usluge) u suradnji s ključnim kupcima i partnerima. Naši napori i nadalje su usmjereni na profitabilan rast, racionalizaciju i veću učinkovitost te novčani tok. Također, svjesni smo činjenice da samo organizacije/timovi i stručnjaci koji su inovativni, motivirani i predani zajedničkim ciljevima mogu osigurati uspješno poslovanje i konkurentnost u budućnosti. Iako su ekonomska neizvjesnost i poslovni izazovi u 2013. godini još uvijek prisutni, kompanija je dobro pozicionirana za nastavak podrške svojim kupcima i partnerima na transformacijskom ICT tržištu“, zaključuje Gordana Kovačević.