Crowdfundingom u Hrvatskoj u 2016. prikupljeno više od 2 milijuna kuna

Crowdfundingom u Hrvatskoj u 2016. prikupljeno više od 2 milijuna kuna
Shutterstock

Prema izvješću analitičke tvrtke CrowdSurfer, specijalizirane za grupna financiranja, u proteklih 12 mjeseci putem različitih modela i platformi grupnog financiranja prikupljeno je čak 22 milijarde dolara u 3 milijuna kampanja. Oni ističu kako i dalje raste broj crowdfunding platformi, a 2016. je obilježila deregulacija grupnog financiranja po modelu vlasničkih udjela u Americi. Četvrtu godinu za redom domaći blog Crowdfunding.hr donosi pregled domaćih kampanja koje su obilježile prošlu godinu.

U svojoj analizi oni donose podatak da je u domaćim crowdfunding kampanjama u protekloj godini prikupljeno 2.3 milijuna kuna, odnosno 13 milijuna kuna ukupno do danas. Nedavno objavljeno istraživanje pokazalo je kako se u Hrvatskoj dogodio blagi pad u odnosu na 2015. unatoč brojnim aktivnostima vezanim uz grupno financiranje poput CF Dox Zagreb, Crowdfunding Akademije i Crowdfunding Konvencije za popularizaciju takvog načina financiranja.

"Na globalnoj razini vidimo usporavanje i diverzifikaciju industrije grupnog financiranja. Jedna od najaktivnijih kategorija na Kickstarteru, računalne i društvene igre, po prvi puta zabilježila je manji broj projekata i novca nego prethodnih godina. Čini i se da su domaći pokretači shvatili koliki je trud potrebno uložiti u kampanju što je rezultiralo manjim brojem projekata. Međutim, u Hrvatskoj postoje mnogi pokretači koji u ovome trenutku marljivo rade na svojim proizvodima. Smatram da će 2017. biti puno zanimljivija od prethodne", komentirao je autor bloga Crowdfunding Hrvoje Hafner.

Ove godine u Hrvatskoj je pokrenuto 49 projekata uglavnom na Indiegogo platformi, od kojih je tek njih 12 prikupilo traženi iznos. Broj onih koji su podržali domaće kampanje u 2016. pao je na 6163 osobe što je manje nego u 2014. godini. Pokretači kampanja su i ove godine fokusirani na društveno korisne projekte i tek je manji broj iz domene kreativne i proizvodne djelatnosti. Prosječna uspješna kampanja imala je 423 osobe koje su ju podržale.

Kampanja godine s najviše prikupljenog novca i najviše podržavatelja je za poboljšanu verziju Vitastiq uređaja za mjerenje minerala u tijelu s gotovo 300 tisuća dolara i gotovo dvije tisuće uključenih podržavatelja.  Crowdfunder godine, osoba koja je najviše doprinijela popularizaciji crowdfunding u protekloj godini, je Dean Vranić koji je s drugom crowdfunding kampanjom ostvario vrhunske rezultate.

U nastavku možete vidjeti infografiku o Crowdfundingu u Hrvatskoj za 2016. koju je priredila Maja Benčić iz dizajn studija Fritula.