Bosch će investirati dodatne 3 milijarde dolara u razvoj poluvodiča

Bosch će investirati dodatne 3 milijarde dolara u razvoj poluvodiča
DepositPhotos

Bosch planira do 2026. investirati dodatne tri milijarde eura u odjel poluvodiča, što je dio plana financiranja mikroelektronike i komunikacijske tehnologije unutar programa Važni projekti od zajedničkog europskog interesa (IPCEI - Important Project of Common European Interest).

"Mikroelektronika je budućnost i ključna je za uspjeh svih područja našeg poslovanja. S njim držimo glavni ključ za mobilnost budućnosti, internet stvari i ono što mi u Boschu nazivamo tehnologijom koja je "Izumljena za život", kazao je Stefan Hartung, predsjednik upravnog odbora kompanije, na Bosch Tech Day 2022. u Dresdenu.

Također, jedan od projekata koje Bosch planira izvesti ovom investicijom jest izgradnja dvaju novih razvojnih centara u Reutlingenu i Dresdenu, što bi trebalo koštati oko 170 milijuna eura. Osim toga, kompanija će tijekom sljedeće godine potrošiti 250 milijuna eura na realizaciju dodatnih 3000 četvornih metara "čistih soba" u tvornici vafera (eng. wafer) u Dresdenu.

U okviru Europskog akta o čipovima, Europska unija i njemačka savezna vlada osiguravaju dodatna sredstva za razvoj snažnog ekosustava u europskoj industriji mikroelektronike. Cilj je udvostručiti europski dio globalne proizvodnje poluvodiča s deset na 20 posto do kraja desetljeća. U tome će pomoći novopokrenuti IPCEI za mikroelektroniku i komunikacijsku tehnologiju jer je prvenstveno namijenjen promicanju istraživanja i inovacija.

Nadalje, nova područja inovacija u Boschu uključuju sustave na čipu (SoC), kao što su radarski senzori koje vozila koriste za skeniranje okoline od 360 stupnjeva tijekom automatizirane vožnje. Bosch će nastojati unaprijediti takve komponente, čineći ih manjima, pametnijima i jeftinijima za proizvodnju.

Radi se i na daljnjoj modifikaciji vlastitih mikroelektromehaničkih sustava (MEMS) posebno za industriju robe široke potrošnje.

"Kako bismo učvrstili svoju vodeću tržišnu poziciju u MEMS tehnologiji, također planiramo proizvoditi naše MEMS senzore na pločicama od 300 milimetara. Predviđeno je da proizvodnja počne 2026. Naša nova tvornica vafera daje nam priliku za povećanje proizvodnje, što je prednost koju namjeravamo iskoristiti u potpunosti", naglasio je Hartung.

Svakako, ključna stavka u poslovanju je proizvodnja novih vrsta poluvodiča. U Reutlingenu, Bosch masovno proizvodi čipove od silicij-karbida (SiC) od kraja prošle godine. Oni se koriste u energetskoj elektronici potrebnoj za električna i hibridna vozila, gdje su već pomogli povećati radni domet za do šest posto.

Na temeljima snažnog rasta tržišta, po godišnjim stopama od 30 posto ili više, potražnja za SiC čipovima ostaje na visokim razinama, što znači podosta prilika Boschu za povećanje prihoda. Naravno, u pokušaju da ovu energetsku elektroniku učini pristupačnijom i učinkovitijom, kompanija istražuje i korištenje drugih vrsta čipova.