Apple proširuje upotrebu recikliranih materijala u svojim proizvodima

Apple proširuje upotrebu recikliranih materijala u svojim proizvodima
DepositPhotos

Appleovi proizvodi sadržavali su gotovo 20 posto recikliranih materijala u prošloj godini, što je najveći postotak koji je kompanija postigla do današnjih dana. Američki gigant podijelio je nove detalje o programima recikliranja, zajedno s nekim novim značajkama koje nudi kupcima. Motivacija za sve te novosti bio je Dan planeta Zemlje 22. travnja.

Glavna vijest jest da se prvi put za bilo koji Apple uređaj, reciklirano zlato koristilo u oplati glavne logičke ploče u iPhoneu 13 i iPhone13 Pro, kao i u žici u prednjoj i stražnjoj kameri uređaja. Ta je "prekretnica", kažu u Appleu, samo početak i uskoro će još više materijala biti reciklirano.

To se nadovezuje na prijašnje napore kompanije da iskoristi zlato iz vlastitih odbačenih proizvoda. Kada Appleovi roboti za recikliranje rastavljaju jednu metričku tonu iPhone komponenti, mogu "izvući" dovoljno iskorištenog zlata i bakra kako bi izbjegli iskopavanje 2000 metričkih tona kamena. U toni mobitela može biti čak 80 puta više zlata nego u toni materijala iz rudnika zlata.

Apple je predstavio i novi stroj za recikliranje pod nazivom Taz, koji koristi "tehnologiju sličnu gnječilici za odvajanje magneta od audio modula i obnavljanje više rijetkih zemljanih elemenata".

A nakon preobrazbe, Daisy, robot za recikliranje koji je Apple predstavio 2018., sada može rastaviti 23 modela iPhonea. Uz njegovu pomoć, Apple kaže da je uspio udvostručiti upotrebu recikliranog volframa, minerala rijetkih zemalja i kobalta u 2021.

Istovremeno, Apple nije bio u stanju postići toliko napredak u planovima za smanjenje emisije ugljičnog dioksida. Naime, kompanija se obvezala 2020. smanjiti ih za 75 posto, ali kroz 2021. su neznatno porasle.

Pokušalo se poništiti taj porast onečišćenja kroz projekte nadoknađivanja ili uklanjanja CO2 iz atmosfere, zadržavši svoje neto emisije na razini prošle godine na 22,5 milijuna metričkih tona ekvivalenta CO2. Većina onečišćenja klime tvrtke dolazi iz lanaca opskrbe za osiguranje materijala i izradu svojih proizvoda. Stoga je Apple potaknuo stotine svojih dobavljača da u proizvodnji koriste čistu energiju.

Detaljnije o ekološkim aspektima u Appleovom poslovanju i proizvodnji čitajte OVDJE.