Apple će Francuskoj uplatiti 500 milijuna eura zaostalog poreza

Apple će Francuskoj uplatiti 500 milijuna eura zaostalog poreza
DepositPhotos

Apple se godinama borio kako izbjeći kazne u Francuskoj, ali nije uspio i odlučio se nagoditi s tamošnjim vlastima u prosincu prošle godine, kojom je odlučeno da mora platiti pola milijarde eura poreza koji se nakupio kroz predug period izbjegavanja ispunjenje financijskih obveza u toj europskoj zemlji.

Samu brojku Apple nije želio potvrditi, ali francuski L'Express tvrdi da ima provjerene izvore. Uostalom, američka kompanija potvrdila je nagodbu, odbila je potvrditi o kolikoj se brojci točno radi.

"Kao multinacionalna kompanija, Apple se redovito provjerava od strane institucija zemalja u kojima posluje diljem svijeta. U redovitom ćemo izvješću objaviti detalje istrage koja je provedena, naveo je u priopćenju Apple France.

Istovremeno, Europska unija trudi se uvesti jedinstvenu poreznu stopu od tri posto za velike tehnološke kompanije, koji je bio podržavan otpočetka upravo od strane Francuske. Dapače, ona je otišla toliko daleko da najavljuje kako će sama krenuti u tako nešto ukoliko se ne donese takva odluka na razini cijele unije.

Uvjerenje koje vlada u Francuskoj jest da će Unija predugo tražiti rješenja za jedinstveni „digitalni“ porez i da to nema smisla čekati jer već dogodine bi taj porez u državnu blagajnu trebao donijeti oko pola milijarde eura.

Konkretije, Europska unija izložila je 21. ožujka prošle godine plan kojim namjerava dodatno oporezivati velike američke kompanije koje posluju na njenom tlu. Riječ je ponajprije o onima u tehnološkom sektoru, a to su redom Amazon, Google, Facebok, Apple, Twitter, eBay, Uber, Airbnb... Ako taj plan uspije, EU više neće biti toliko isplativa tim kompanijama kao dosad.

Naime, aktualna pravila su takva da kompanije plaćaju porez samo u onoj zemlji gdje su fizički prisutne, što znači da izbjegavaju plaćanje poreza u svim onim zemljama gdje posluju i ostvaruju prihode. Ukratko, jasno je da svaka od tehnoloških tvrtki ostvaruje zaradu u apsolutno svakoj od zemalja EU, no plaća porez samo u onoj gdje ima fizički sjedište. Najčešće je to bila Irska, koja se profilirala kao porezna oaza i to su velikani iskoristili, prije svih Apple. Koji je zbog malverzacija u njoj morao platiti 13 milijardi eura kazne.