AMD dosegao 16 posto serverskog CPU tržišta

AMD dosegao 16 posto serverskog CPU tržišta

Tržište vezano uz podatkovne centre ima nekoliko jakih imena, ali donosi im enormnu zaradu zbog te činjenice i AMD je posljednjih godina podosta pogađalo što udio koji ima nije zadovoljavajuć, ni blizu “dobrih starih vremena“.

Ali, s ovom godinom to se promijenilo pa nakon svibanjskih deset posto, AMD sad ima udio od 16 posto na CPU tržištu za servere i to je najbolji kvartalni rezultat unazad mnogo godina. Bolje rečeno, od 2006.!

To se tiče X86 procesora koji su sastavni dio podatkovnih centara. Oko kojih se trudi što više klijenata pridobiti za sebe i Intel. Stoga, AMD sve što izgubi ili dobije, gubi ili dobiva od najvećeg konkurenta. Baš zato su protekle godine bile teške. Konkretno, posljednjih šest.

Ali, s drugim kvartalom 2021. sve je djelovalo izbrsno. Istina, daleko je to od sredine prvog desetljeća ovog stoljeća, kad je AMD imao oko dva i pol puta veći udio na tržištu no što ima u ovom trenutku. A sve prvotno zahvaljujući Sledgehammer Opteron procesorima, najavljenima 1999. i pristiglima 2003.

Zato je već 2006. udio AMD-a skočio s pet posto na rekordnih 26,2 posto. Sve kroz tri godine, a to je zapanjujuće. Nažalost, tako brz rast popraćen je kontinuiranim padom. I on se počeo pretvarati ponovno u rast nakon 2017., kad je predstavljena Epyc generacija čipova za servere.

Nažalost po AMD, nije to identična priča jer nije donijela toliki napredak ispred glavnog konkurenta. Jer, Opteron je bio 64-bitni u trenucima dok je Intel još uvijek bio uz slabiju 32-bitnu tehnologiju.

Kad se pak pogleda kompletno tržište servera, isporučeno ih je 3,4 milijuna tijekom drugog kvartala i prihodi proizvođača su bili na 21,5 milijardu američkih dolara. Prognoza za kompletnu godinu je pak na 92 milijarde dolara, što predstavlja rast od 11 posto u odnosu na 2020. i potvrđuje da dogodio oporavak.