Alcatel-Lucent ponovno pokušava prodati dio svog poslovanja

Alcatel-Lucent ponovno pokušava prodati dio svog poslovanja

Prema izvješću, Alcatel-Lucent razmatra prodaju svog odjela razdjelnika i komunikacijske opreme, te su doveli kompaniju Lazard Ltd da ih savjetuje po tom pitanju.

Trud oko prodaje dio je plana izvršnog direktora Michaela Combesa, koji do kraja 2015 godine namjerava napraviti potpuni zaokret u poslovanju kompanije. Prema tom planu, Alcatel-Lucent namjerava prodati milijardu eura vrijednu imovinu, te smanjiti godišnje troškove za isti taj iznos, dok će istovremeno jačati svoja ulaganja u brzorastuće tehnologije.

U protekle tri godine Francuska je tvrtka u dva navrata pokušala prodati neke svoje poslovne odjele. U 2011 godini na prodaju je stavljena cijela kompanije, ali su uspjeli prodati samo rastući dio Genesys call centra, kompaniji Permira za 1,5 milijardi dolara.

Reuters kao moguće rješenje navodi ponovno razdvajanje odjela kao bi se pronašli kupci. Glavni izazov za kupca bili bi troškovi vezani za restrukturiranje korporativnog odjela telefonije, koji je smješten u Europi, uključujući i sindikalni rad s pripadajućim mirovinskim obavezama.

Kompanijine usluge telefonije čine se zastarjelima u usporedbi s cloud orijentiranim uslugama konkurenata kao što su RingCentral i 8x8. Odjel razdjelnika i komunikacijske opreme natječe se s kompanijama kao što su Avaya, Mitel Networks i Unify (bivša Siemens Enterprise Communications kompanija).

Tvrtka je u proteklih nekoliko mjeseci objavila nekoliko rundi smanjenja broja radnih mjesta,uključujući i plan o ukidanju 10 tisuća radnih mjesta objavljen u listopadu, a sve j ovo dio plana kojim kompanija nastoji privući potencijalne kupce.

Nokia, koja je u procesu prodaje dijela svog poslovanja Microsoftu, sada razmatra mogućnost povezivanja s kompanijom Alcatel-Lucent, uključujući i moguću kupnju njihovog wireless poslovanja. Nokia i Alcatel-Lucent su u potrazi za načinom   na koji bi se što uspješnije borili s kompanijom Ericsson, ali i kineskim kompanijama ZTE i Huawei. Prema procjenama analitičara, kombinacijom Nokia mrežnih rješenja i Alcatel bežičnog poslovanja, kontrolirali bi više od 30 posto globalnog tržišta bežične infrastrukture.