Upravljanje upravnim odborima

Upravljanje upravnim odborima
Fotolia

Upravni odbori su poput tvrtke u tvrtki - tvore ih ljudi, zaposlenici, svaki sa svojim osobnim i profesionalnim karakteristikama. O njima ovisi koliko će odbor biti kvalitetan i, na kraju, kvalitetno funkcionirati i obavljati svoj posao u tvrtki i za tvrtku. Stoga su i ovdje moguće situacije u kojima se krivi ljudi nalaze na krivom mjestu. Kako se to ne bi desilo u obzir valja uzeti nekoliko kriterija koji, iako ne garantiraju uspjeh, barem uvelike smanjuju mogućnosti za negativan razvoj događaja.

Prije svega - i logično - u odboru moraju sjediti "pravi ljudi". Pod time se misli na osobe koje će raditi u interesu svih stranaka u sklopu poslovanja: osnivača, ulagača, ali i same tvrtke. Također treba paziti da se u odbor ne nominiraju osobe koje (doslovno) ne rade ništa ili koje isključivo pokreću osobni ciljevi. Također valja izbjegavati osobe koje radije izbjegavaju sukob mišljenja nego da pokušaju obrazložiti i stati iza ideje za koju misle da je dobra za tvrtku. Kako bi se to izbjeglo, prije nominacije članova je najbolje porazgovarati s osobama koje su do sada imale priliku raditi s njima. Također je dobro imenovati barem jednog neovisnog člana koji svoju lojalnost ne "duguje" nikome (osim samoj tvrtki).

Članovi upravnih odbora imaju niz pravnih i upravnih uloga i zaduženja u tvrtki, no, jednako tako sudjeluju i u dijelu operativnog rada organizacije. Kada je riječ o mladim tvrtkama često trebaju sudjelovati u donošenju odluka vezano uz proizvode i usluge koje tvrtka nudi te aktivno pružati podršku u procesima pronalaska novog radnog kadra, klijenata i investitora. Drugim riječima, odbor treba biti dobro prilagođen potrebama tvrtke. Stoga je prije nominacije člana dobro provjeriti kakva dosadašnja iskustva ima s tvrtkama slične veličine ili profila.

Različitost kao ključ uspjeha

Velika potencijalne opasnosti su i situacije u kojima je odbor prevelik (ima previše članova) i presličan (članovi imaju isto ili slično profesionalno zaleđe). Veličina odbora je tako uglavnom proporcionalna s količinom logistike i koordinacije koja je neophodna za njegovo učinkovito funkcioniranje. Kada je u pitanju nova, mala tvrtka, odbor do maksimalno pet članova predstavlja idealnu veličinu, budući da sve iznad toga stvara nepotreban birokratski teret. Izbjegavanjem  prevelike sličnosti članova odbora osigurava se neophodna "mješavina" različitih vještina, iskustava i uvida, a što je od velike važnosti za suvremene i dinamične tvrtke.

I na kraju, upravni odbor treba biti usklađen s organizacijom kojom upravlja. Primjerice, članovi odbora se ne bi trebali miješati u dnevne operativne odluke, već podržavati menadžment kojem je to, na kraju krajeva - i posao. U suprotnom se može desiti da direktor tvrtke uopće ne može obavljati svoj posao, već isključivo služi kao svojevrsni daljinski upravljač ili olovka u rukama odbora, a što u potpunosti nulificira svrhu njegove pozicije, kao i vještine koje ta osoba ima i radi kojih je i zaposlena u tvrtki. Stoga prije nominacije članova valja provjeriti njihov "dosije", tj. koliko su vremena proveli u nekom prethodnom odboru, koji su bili razlozi njihova odlaska, kakve su sve odnose razvili, i slično.