Poduzetništvo - uspjeh i neuspjeh na svakodnevnoj vagi

Poduzetništvo - uspjeh i neuspjeh na svakodnevnoj vagi
Fotolia

U poduzetničkim vodama neuspjeh često zna vrijediti jednako kao i uspjeh. Učeći na greškama podiže se razina osobnog poslovnog znanja na temelju kojeg se tvrtka može osnažiti i učiniti daleko učinkovitijom. Iako se tijekom poslovanja može povući pravo more krivih poteza, postoji nekoliko čestih i očitih, a koje je ipak bolje ne napraviti - budući da ne treba baš sve iskušati "na vlastitoj koži".

Prvo i osnovno - budite fokusirani i nemojte neselektivno prihvaćati svaku priliku. Od vrlo je velikog značaja da dobro definirate vašu temeljnu djelatnost i klijente, budući da samo tako možete uspostaviti dugotrajni i održivi poslovni model. Kao drugo, u svakom slučaju gledajte povećati vrijednost klijenata koji trenutačno posluju s vama, budući da je uvijek jednostavnije plasirati proizvod ili uslugu postojećim korisnicima.

Izlazna strategija

Dakako, vaš cilj je pronalazak novih potencijalnih klijenata, no, svakako usporedo treba raditi i na povećanju vrijednosti postojećih aktivnih - i to na način da im se ponude i drugi proizvodi i usluge u sklopu vašeg portfelja. Svakako uzmite u obzir i mogućnost da posao ne uspije te da je samim time neophodno imati i kvalitetnu izlaznu strategiju. Tu se najbolje voditi poslovicom "misli najbolje i pripremaj se za najgore".

Svaka nova poslovna ideja nije automatski dobra sama prema sebi. Dapače, neke ideje koje se čine originalnima u konačnici se mogu pokazati posve promašenima pa čak i štetnima za tvrtku. Stoga prije svake implementacije treba napraviti testnu fazu, odnosno ispitati ima li ideja smisla ili ne. Takve testove valja provoditi u skromnom i ograničenom financijskom i vremenskom okviru, a kako se, u slučaju da se ideja ne pokaže adekvatnom, ne bi utrošila prevelika sredstva. I svakako se čuvajte zasićenja, budući da je to vjerojatno najteže izbjeći. Imajte na umu da ste ljudska osoba koja svaki dan može raditi samo ograničenu količinu vremena. Odredite koje procese i zadatke možete predati na upravljanje drugim ljudima u tvrtki i ne pokušajte "svemu biti poklopac", jer je to nemoguće. Bolja je alternativa pratiti rezultate te na temelju njih dalje raspoređivati zadatke - kako sebi, tako i drugim ljudima u tvrtki.