Kako pomoći djetetu najbolje iskoristiti vrijeme online

Kako pomoći djetetu najbolje iskoristiti vrijeme online
DepositPhotos

Djeca u ovoj godini pandemije koronavirusa provode daleko više vremena online no što su prije i kod nekih roditelja to izaziva zabrinutost, što je logično. Ali, autori knjige “Povezani roditelj: Stučni vodič za roditeljstvo u digitalnom svijetu“ (The Connected Parent: An Expert Guide to Parenting in a Digital World) navode da nemaju razloga za to.

Konkretnije, Urs Gasser, inače profesor prava na Harvardu i izvršni direktor (CEO) u centru Berkman Klein te John Palfrey, predsjednik fundacije MacArthur, navode da iako djeca u prosjeku ove godine provode oko devet sati online, to ne znači nužno da si čine štetu.

Stoga, radije su odlučili pojasniti roditeljima na koji način pomoći djeci da tih devet sati provedu što je kvalitetnije moguće. I ne samo to, mogu im pomoći kako se zaštititi od raznih prijetnji. Naravno, ne govore na temelju nekih privatnih i neutemeljenih spoznaja, već na temelju detaljnih istraživanja.

Primjerice, Gasser je 2008. napisao knjigu "Rođeni u digitalno doba: Kako razumjeti prvu generaciju digitalnih domorodaca" (Born Digital: Understanding the First Generation of Digital Natives) i već to je znak da gotovo desetljeće i pol prati navike mladih koji odrastaju paralelno s razvojem digitalnih uređaja. Naravno, kao prvu promjenu u posljednjih 12 godina uvidio je pametne telefone i tablete, koji su postali svakodnevica i najlakši način povezivanja na internet.

Samim time, uvidio je i probleme koji se događaju s praćenjem, nadgledanjem i vrebanjem najmlađih. Ne misli pritom na seksualne i ine predatore, već na kompanije koje trikovima žele pridobiti djecu da kupuju ono što im se servira. Tu na scenu moraju stupiti roditelji, biti korak ispred u tehnološkom razvoju, kako bi bolje kontrolirali te aspekte digitalnog ponašanja djece.

Ujedno, autori smatraju da je kod "povezanog roditeljstva" najbitniji razgovor. Odnosno, pojasniti djeci da mogu pitati što ih zanima, interesirati se, a ne zadržati stvari za sebe. Dakle, kao što je oduvijek slučaj u odnosu s djecom i roditeljima. Zaključno, digitalno doba ne treba biti doba u kojem će se djeca i roditelji razdvajati jer pripadaju različitim svjetovima, već mora predstavljati doba u kojem će se povezati bolje no ikad prije...