KOMENTAR: Tele2 gubi korisnike, manji broj korisnika i zbog novog IT rješenja

KOMENTAR: Tele2 gubi korisnike, manji broj korisnika i zbog novog IT rješenja
Damir Brkić

I dok treći domaći telekom operater reklamama najavljuje ulazak u borbu na 4G tržištu i do za nekoliko dana od 1. veljače ove godine, jer druga dva su operatera Hrvatski Telekom i Vipnet već odavno krenuli u gradnju svojih 4G mreža, poslovni rezultati Tele2 pokazuju padove u svim segmentima.

Tek manji pad prihoda može se objasniti stanjem na tržištu, ali i padom broja korisnika, pad dobiti prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) te dobiti prije kamata i oporezivanja (EBIT) ulaganjima u 3G mrežu i 4G mrežu, pad broja korisnika je ipak mnogo veći od očekivanja. Uz to i objašnjenja u pomalo čudna.

Naime, kako smo već pisali ali radi jasnoće ćemo ovdje vrlo jasno ponoviti u posljednjem kvartalu prošle godine Tele 2 je zabilježio smanjenje broja korisnika za 110 tisuća, a to u kompaniji objašnjavaju visokom sezonalnošću. Razumljivo, korisnici im dolaze tijekom ljetnih mjeseci i to oni turistički koji koriste glasovnu, ali poglavito podatkovnu komunikaciju i s krajem godine zbog trajanja brojanja korisnika se jednostavno brišu.

Međutim dio pada broja korisnika  objašnjava se uvođenjem novog IT rješenja koje je pokazalo mnogo manji broj korisnika. Uz novo IT rješenje, stoji u poslovnom izvješću Tele2, na domaćem je tržištu izgubljeno 22 tisuće korisnika, a u cijeloj godini Tele2 je izgubio 38 tisuća korisnika dakle i više nego što je ta IT pogreška. Pad broja korisnika izazvan zbog novog IT sustava uspoređuju sa sličnom situacijom u drugom kvartalu prošle godine kada je na matičnom švedskom tržištu izgubljeno 28 tisuća korisnika. Pomalo je začudno da kompanija koja ima vrlo složeni biling sustav, odnosno sustav naplate može imati zbog IT-a toliki pad broja korisnika. Čudi stoga kako im se to dogodilo i u Hrvatskoj i Švedskoj. Ali na njima je da to objasne!

Kako se Tele2 pripremao za 4G, a pritom i pojačavao svoju 3G mrežu koja ipak i dalje zaostaje za konkurencijom na tržištu rasla su im i kapitalna ulaganja, pa se trošila i možebitna dobit. Stoga ne začuđuje da je u cjelini pad i EBITDA i EBIT poveći. Biti će zanimljivo vidjeti kako će se Tele2 pozicionirati u 4G segmenti i s kojim cijenama i hoće li nastaviti cjenovni rat s HT-om i Vipnetom.