Kompletirani su poslovni rezultati domaćih telekoma, nakon A1 Hrvatska, evo i rezultata HT-a jer Tele2 više neće objavljivati kvartalne rezultate. Iz poslovnih rezultata vidljivo je kako sve više prihoda HT ostvaruje iz sistemskih odnosno ICT rješenja i taj segment HT-a rastao je 30,8 posto, kao što je rastao i prihod od širokopojasnog pristupa i TV usluga i to 6,6 posto. I ovo su jedina dva dijela HT-ova poslovanja koji su donijeli povećanje prihoda. Ovaj segment je porastao zbog konsolidacije EVO TV-a koji je konsolidiran u ožujku prošle godine, ali i rasta broja korisnika i prosječne mjesečne potrošnje.
Ono što je za HT vrlo značajno u segmentu mobilne telefonije jest da raste broj korisnika na ugovor i to 3 posto, dok je pad u segmentu prepaid korisnika 4,6 posto što je u konačnici na kraju prvog kvartala 2020. godine u odnosu na isto razdoblje prethodne godine donijelo pad broja korisnika mobilne telefonije 0,6 posto odnosno na kraju prvog kvartala bilo je 2,248 milijuna korisnika. Time je HT zabilježio i tek 1,2 postotnih poena manji tržišni udjel na tržištu u segmentu fiksne telefonije koji je sada 44,4 posto na kraju prva tri mjeseca 2020. godine.
Što se tiče mobilnih mreža, pogotovo koje su pod posebnim opterećenjem zbog pandemije i krize izazvane SARS CoV 2 virusom odnosno bolesti COVID 19, osjeća se vrlo visok rast potrošnje u mobilnim ali i fiksnim mrežama. Radi se od doma, škola je od doma, a kod problema koji su zadesili HT treba uzeti u obzir i veliki požar u njihovom postrojenju u Draškovićevoj ulici u Zagrebu nakon potresa koji je 22. ožujka zadesio Zagreb. Tada su imali problema s fiksnim pristupom Internet, dakle fiksnom telefonijom, a sve se događalo u prostorima poznatim kao međunarodna telefonska centrala HPT-a.
Kada se u mobilnom segmentu uzme u obzir nastavak rasta broja i udjela pametnih telefona jasno je da je pritisak na mrežu velik. HT je tako objavio kako je na kraju prvog kvartala prošle godine imao 67 posto korisnika s pametnim telefonom, a ove godine taj je postotak porastao i to za 3 postotna poena na 70 posto. Stoga je HT zabilježio veću prosječnu potrošnju po korisniku zbog podatkovnog prometa.
Stoga opet treba reći da rast podatkovnog prometa zahtijevat će od telekoma i veća ulaganja. HT je i u ovom segmentu povećao ulaganja 7 posto na 413 milijuna kuna dok je ako se izbije utjecaj najma u Hrvatskoj rast i veći odnosno 8,5 posto na 391 milijuna kuna. Zbog pritiska na mreže ulaganja će se morati i povećati, a ono što je zanimljivo jeste da se očekuje i da napokon potkraj godine krene 5G utrka.
Ono što je sigurno, a to kažu i u HT-u, da je teško predvidjeti što se može očekivati. Tako u HT-u ističu da nakon stabilnog tromjesečja, Hrvatski Telekom predviđa određene izazove vezane uz COVID-19 pandemiju, a kao rezultat tu je prije svega suspenzije usluga za poduzeća koja su prestala s radom, smanjenja uplata prepaid bonova zbog manje mobilnosti korisnika, kašnjenja s plaćanjima i otpisa za poduzeća koja su se našla u problemima, pada prihoda od posjetitelja kao posljedice bitno smanjenog broja turističkih dolazaka, a što sve zahtijeva odgovornu optimizaciju troškova kako bi se održao neizmijenjeni plan kapitalnih ulaganja te osigurao održivi rast u budućnosti.
Neovisno na dobro poslovanje u prvom tromjesečju 2020. godine, s obzirom na trenutnu veliku razinu nesigurnosti i volatilnosti, nije moguće s pouzdanom točnošću utvrditi financijske izglede, te stoga revidiramo naše projekcije za 2020. godinu, pojašnjavaju u HT-u.
Kraj prvog tromjesečja 2020. godine obilježila je pandemija virusa COVID-19, a bez obzira na nove operativne zahtjeve Hrvatski Telekom je u potpunosti bio predan osiguranju povezanosti svojih korisnika te je poduzeo sve mjere kako bi osigurao pouzdan i stabilan rad telekomunikacijske mreže u punom kapacitetu, tvrde u najjačem domaćem telekomu.
Uz to napominju da novi uvjeti poslovanja, rad od kuće, povećani zahtjevi vezani za povezanost, potpora nacionalnom školskom online programu, uz dodatne podatkovne i govorne pogodnosti koje je Hrvatski Telekom omogućio svojim korisnicima, uzrokovali su snažan porast prometa u fiksnoj i mobilnoj mreži.
Iz HT-a ističu kako je pritisak na mrežu ogroman. U odnosu na veljaču u ožujku je došlo do 25 posto povećanja mobilnog podatkovnog prometa te 32 posto povećanja mobilnog govornog prometa. Istodobno u fiksnoj mreži, došlo je do 35 posto povećanja internetskog prometa i 45 posto povećanja minuta govornog prometa. Modernizacija radijske pristupne mreže koja je završila u 2019. godini omogućila je ispunjavanje zahtjeva vezanih uz povećani promet, uz istodobno zadržavanje ključnih performansi kvalitete mreže na visokoj razini, i to bez obzira na činjenicu da je 22. ožujka Zagreb pogodio potres zbog kojeg je bilo potrebno iz sigurnosnih razloga privremeno isključiti struju u podatkovnom centru u Draškovićevoj ulici, ističu u HT-u i dodaju da zahvaljujući brzoj intervenciji, te unatoč objektivnim otežavajućim okolnostima, većina usluga je ponovno uspostavljena unutar 24 sata.
U svakom slučaju HT je spreman za sve izazove koji dolaze, proizlazi iz svih poteza koji su dosad povučeni, ali i one koje HT najavljuje da je spreman povući u ovim u najmanju ruku jako zanimljivim vremenima.