KOLUMNA - DAMIR FILIPOVIĆ

KOMENTAR EU: Imamo ga!

KOMENTAR EU: Imamo ga!

Europski lideri su prošlog petka izabrali novog predsjednika Komisije. To je Jean-Claud Juncker, bivši premijer Luxembourg-a (koji je već treći kandidat za predsjednika Komisije iz te malene zemlje). Naoko, ništa posebno, «Spitzenkandidati» ili vodeći kandidati političkih grupacija su bili poznati prije Euro izbora pa nije trebalo biti iznenađenja. Ali, ispod površine ima puno toga što se događa u ovom trenutku u EU.

Prvo, izabran je kandidat kojeg su prije izbora nominirale političke grupacije. Iako to proizlazi iz Sporazuma o EU, nećemo se sada baviti pravnom stranom nego političkom stranom stvari. Naime, do sada su uvijek politički lideri u Europskom vijeću (šefovi vlada i država) birali mandatara za predsjednika Europska komisije. Smatralo se da sada u borbi oko političke prevlasti između institucija EU pobjedu je odnio EU Parlament nad Europskim vijećem. Šefovi vlada i država članica EU su već najavili da će razmotriti postupak nominacije i izbora mandatara predsjednika Europske komisije, dakle pokušat će europski vladari vratiti dio moći koje smatraju da su privremeno «predali»  Vrijeme će pokazati, ali presedan je nastao i do sada je praksa pokazala da se «stečena prava» teško mijenjaju.

Drugo, prvi puta se o mandataru glasovalo. Ishod je poznat 26-2, protiv Velika Britanija i Mađarska. Do sada se odluka uvijek donosila konsenzusom svih država članica. Naoko ništa posebno, to je jednostavno pravilo koje je postojalo ali se nije koristilo. Međutim, politički bitno jer se opet napravio presedan koji se sada puno lakše može opet prizvati, i u drugim prigodama.

Treće, izrazito protivljenje Velike Britanije i pitanje oko BrExit-a, ili izlaska Britanije iz EU. O tome se ne priča, ali kako smo vidjeli, već imamo dva presedana, tko kaže da neće biti i trećeg. To otvara pitanje da bi se u budućnosti - ako se BrExit ikada dogodi - moglo također dogoditi da se neku državu i «zamoli» da napusti EU. Jasna poruka svim aspirantima za pridruživanje ...

O čemu se nije pričalo, barem ne u medijskim naslovima? Prvo, pozicije unutar EU parlamenta su podijeljene, političke grupacije formirane i rad EU Parlamenta u ovoj petoljetki će se ravnati prema «velikoj koaliciji» pučana («HDZ-a») i socijaldemokrata («SDP-a»), po zapravo modelu njemačke velike koalicije, Takva koalicija je i do sada nekako bila na djelu ali manje vidljiva u praksi, sada ipak više institucionalizirana nego ranije. To je u smislu rada EU Parlamenta zapravo i dobra stvar, ali ostaje za vidjeti u nekim prijepornim pitanjima kako će to funkcionirati u praksi (hoće li doći do preglasavanja i sl.).

Drugo, nije se puno pisalo koji će biti Europski prioriteti u predstojećoj petoljetki. To je zapravo glavno pitanje - da li štednja ili investiranje, jačanje unutarnjeg jedinstvenog tržišta ili veća neovisnost država članica, nastavlja li se regulacija financijskih tržišta? O tome se nije puno čulo iako je to znatno bitnije od bilo kojeg imena pojedinačnog «Spitzenkandidata».

Tko su dobitnici? Martin Schultz sigurno nije, a Juncker je Pirov pobjednik kojeg zapravo nitko i ne želi. Zapravo, svi su izgubili.

I za kraj, gdje smo tu mi, Hrvati? Pa nigdje. Gdje i svi tu i mali Perica pa tako i naš premijer. No znate kako se kaže, kad nemaš što pametno reći, pametnije je šutjeti. Sami procijenite da li je u primjeru dotičnog bilo tako.

 

 

O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Damir je ujedno i certificirani personal development coach. Više informacija o autoru na www.intelligentconsulting.eu.