KOMENTAR: A1 Hrvatska u iščekivanju prodaje Optima Telekoma

KOMENTAR: A1 Hrvatska u iščekivanju prodaje Optima Telekoma
Damir Brkić / Tomich Productions

Drugi po veličini domaći telekom A1 Hrvatska objavio je svoje rezultate za prvih šest mjeseci ove godine i oni su sasvim solidni. Očekivani, no ono što slijedi je velika utrka na telekom tržištu za Optima Telekomom odnosno bolje rečeno korisnicima i infrastrukturom. Kako Hrvatski Telekom koji upravlja Optima Telekom mora prodati Optimu, a Zagrebačka banka kao najveći pojedinačni dioničar također će prodavati istovremeno svoj udjel jer im u portfelju telekom ne treba jasno je da ima nekoliko jasno zainteresiranih strana. Prije svega tu je A1 Hrvatska koji bi time ojačao svoju poziciju, pridodao dio infrastrukture i korisnike i to bi za njih značilo još veću trku na tržištu s najjačim domaćim telekom Hrvatskim Telekom.

Drugi potencijalni kupac je Tele2 Hrvatska kojeg je kupio United Group i koji bez kupnje Optima Telekoma ako ga primjerice kupi A1 Hrvatska nema što tražiti na tržištu jer nije konvergentni operater. Naime, korisnici danas žele sve usluge odjednom 4D usluge - fiksna + mobilna telefonija + televizija + pristup internetu.

Stoga je A1 Hrvatska najizgledniji kupac zbog svoje snage, no ne treba zanemariti niti United odnosno Tele2 Hrvatska koji moraju jednostavnu uzeti Optimu. Zanimljivo je kako će HT svoj udjel u Optimi formalno pravno jako lako prodati jer vlasništvo nad dionicama, prema podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva vlasnik dionica je HT Holding, kompanija koja je samo vlasnik dionica dok je direktor Richard-John Brešković. Ona u 2018. gotovo da i nema prihoda i samo je vlasnik dionica, a sama je u vlasništvu HT-a. I to je jednostavno, sad samo treba sve riješiti i prodati do siječnja iduće godine.

Poslovni rezultati A1 Hrvatska, objavljeni u sklopu rezultata A1 Grupe pokazuje kako se nastavlja razvoj i priprema za 5G mrežu, ali je jasno kako se s druge strane gleda i Optima dok Homebox kao zamjena za fiksnu liniju nastavlja rast. Što se tiče rezultata prihodu nisu rasli mnogo, dok je dobit ipak rasla više od očekivanja što pokazuje da je dobro prošla interna reorganizacija kompanije i poslagivanje poslovnih procesa. Sigurno je da će se to morati nastaviti pogotovo u segmentu IT rješenja za poslovne korisnike.

Vratimo se malo samim rezultatima. A1 Hrvatska je tako imao 208,6 milijuna eura prihoda i rast od 1,4 posto. Istovremeno je ostvaren i rast dobiti prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) od 6,8 posto na 66,6 milijuna eura. To je dokaz da je godina bila dosad stabilna, ulagalo se u frekvencijske spektre koji su dobiveni početkom godine stoga su i kapitalna ulaganja na nivou šest mjeseci 27,5 posto na 46,3 milijuna eura, dok je u drugom kvartalu zabilježen pad kapitalnih ulaganja od 4,2 posto na 21,6 milijuna eura.

A1 Hrvatska je proslavio i 20 godina, po šesti put osvojio P3 certifikat, ali i najavio novo ulaganje od čak 500 milijuna eura u modernizaciju mreže i stvaranje 5G okruženja. Pritom je pokazao i velike brzine u testnoj mreži na prvim 5G uređajima.

U tom svjetlu treba gledati nastavak ulaganja, ali i malo usporenje u drugom kvartalu.  Prave implementacije 5G očekuju krajem godine kada će porasti ulaganja jer mreža nove generacije zahtijevaju i optičku infrastrukturu koja povezuje bazne stanice, ali i više baznih stanica od 4G.

Stoga nakon 20 godina postojanja prvo kao Vipnet, nakon toga kao A1 Hrvatska ponovno su pred njima ključni trenuci pozicioniranja i konačnog preslagivanja domaćeg telekomunikacijskog tržišta. Gotovo je sigurno je da u A1 već imaju planove za preuzimanje Optime, ali i rezervni plan kao to ipak napravi Tele2 s Unitedom pod uvjetom da se i to preuzimanje ne zakomplicira.