Čini se da smo došli do kraja ratova specifikacijama mobitela

Čini se da smo došli do kraja ratova specifikacijama mobitela

Proizvođači pametnih telefona od dana kad se Android operativni sustav pojavio na komercijalnom tržištu vode bitku performansi i specifikacija. Već punih osam godina natječu se tko ima jači procesor, bolju kameru, bolju rezoluciju, bateriju, više radne memorije, prostora... I čini se da je ovogodišnji Mobile World Congress napokon takvo stanje stvari postavio u prošlost i ponudio nešto potpuno novo.

Nadajmo se da je to istina jer istina jest da nije bitno koliko jezgri ima koji procesor, koliko radne memorije ima uređaj, koliko megapiksela ima kamera ili koliko miliampersati stoji iza baterije... Činjenica jest da ključnu ulogu u samom radu mobilnog uređaja čini način na koji se "upari" hardverski i softverski dio. Ako to nije kako treba... Pa, može se dogoditi eksplozija, kao u slučaju Galaxy Note 7 phableta. Ako je pak taj segment kvalitetan onda je i 2GB RAM i jedna jezgra dovoljna da bi bili brži od ostalih, što Apple s iPhoneom dokazuje godinama.

Uostalom, danas i uređaji nižeg srednjeg ranga imaju tri ili četiri gigabajta radne memorije, četiri do osam procesorskih jezgri, 12 do 16 megapiksela na stražnjim kamerama i 32GB do 64GB prostora za pohranu podataka. Dakle, mnogo više no što prosječni korisnik treba. Uostalom, Nokia je s redizajniranom 3310 na MWC izazvala enormnu pažnju, a riječ je ipak o običnom mobilnom uređaju, koji ne može ništa što može čak i pametni telefon star desetak godina. Ali, nostalgija, ideja, inovativnost... To se na MWC ove godine cijenilo.

Nokia je to potvrdila s Nokia 3, 5 i 6, koji su cjenovno prihvatljivi i koštat će od 12 do 190 američkih dolara. A tu je i Motorola, koja održava niske cijene za svoj Moto brand, a prvenstveno se to odnosi na Moto G5. Predstavio se i BlackBerry s KeyOne, najsigurnijim uređajem na tržištu, baterijom koja tuče većinu konkurenata i prepoznatljivom fizičkom tipkovnicom. Estetski savršen.

No, vidjeli smo flagship modele kao LG G6 ili Sony Xperia XZ Premium, koji su potvrdili da čak i danas nešto treba žrtvovati da bi se plasirali na tržište u zadanom roku. Pa tako G6 ima Snapdragon 821, a Xperia XZ Premium praktički identičan dizajn kao i posljednjih pet godina. Neovisno o tome, ne priča se o njihovim specifikacijama nego o detaljima koji ih izdvajaju i dok G6 ima posebnu dual kameru s dvije leže od 12MP i bateriju koja se bazira na posebnim ćelijama, kao i Snapdragon 821 koji nudi neke od mogućnosti nadolazećeg 835, Sony je ponudio poseban 960fps slow motion uz Motion Eye Camera.

Zaključak jest da se priča o inovacijama, same specifikacije više nisu predmet interesa kao proteklih godina jer jasno je da njih mogu dostići svi, pa i oni proizvođači koji nude uređaje za četiri do pet puta manje novca...