Zbog tipfelera propala najveća cyber pljačka neke banke u povijesti

Zbog tipfelera propala najveća cyber pljačka neke banke u povijesti
Fotolia

Središnja banka Bangladeša napadnuta je od strane cyber kriminalaca i pritom oštećena za 81 milijun američkih dolara, a lako su mogli ostati i bez dodatnih 870 milijuna dolara da odgovorni nisu napravili pravopisnu grešku!

Naime, skupina cyber kriminalaca je koristila ukradena uvjerenja milijuna korisnika kojima su provalili na račune pa su njihovi zahtjevi za povlačenjem novca izgledali zakonito i autentično. Sve je izvedeno skoro pa besprijekorno, a pripreme su trajale mjesecima kako bi napadači otkrili na koji se način obavlja poslovanje, odnosno, koja je procedura kod povlačenja novca.

Čak ne bi cijelu "akciju" spriječila ni činjenica da su banci u Bangladešu upozorenja o povećem broju transakcija i poprilično visokim svotama novca koji se želi povući, poslani od strane Deutsche Bank i Federal Reserve Bank of New York, da se nije dogodila ta famozna pravopisna greška. Odosno, obični tipfeler.

Prilikom pokušaja povlačenja 20 milijuna dolara za neprofitnu organizaciju na Šri Lanki, umjesto Shalika Foundation su napisali Shalika Fandation te sve upropastili. Brzo su u banci povezali sve transakcije i prekinuli ih, ali 81 milijun dolara nisu uspjeli spasiti, od toga su se morali oprostiti.

Naravno, nikakvog traga osim da je novac povučen na Šri Lanku i Filipine nema pa će cyber kriminalci ostati u sjeni, a uživat će u enormnoj količini novca, koja je mogla biti deset puta viša da su pazili na jedan naizgled nebitan detalj. No iz Bangladeša ipak najavljuju pohod na svoj novac, krive američki Fed za cijelu situaciju te najavljuju tužbu.

- Oni su odgovorni, trebali su stopirati sve transakcije dok ih se ne provjeri. Nisu i oštećeni smo - stoji u kratkom priopćenju središnje banke Bangladeša.

Svejedno, ovo je najveća pljačka banke u povijesti i dugo će izazivati glavobolje u Bangladešu.