Zašto nikad ne bi trebali stisnuti link Odjavi se na ilegalnom spam e-mailu

Zašto nikad ne bi trebali stisnuti link Odjavi se na ilegalnom spam e-mailu
DepositPhotos

Neželjena elektronička pošta dio je svakog inboxa, koliko god bismo voljeli da nije tako i da spam iščezne. Svejedno se svakog dana pojavljuju jedne te iste poruke od kojih neke završavaju uporno u društvu onih legitimnih. Dakle, u vašem inboxu. Ne pomaže čak ni ako kliknete na “unsubscribe“ (hrv. odjavi se). Znate li zašto?

Najjednostavniji odgovor jest da se prevaranti koriste ilegalnim metodama pa automatski ne prate onaj legitiman put, potreban da bi elektronička pošta završila u pretincu na adekvatan način. Obzirom da se spam provjerava svake sekunde, jasno je da se prevaranti moraju služiti raznim metodama da izbjegnu detekciju i budu pred očima primatelja.

Naime, prevaranti u spam uvrštavaju sustav za detekciju aktivnosti, da se to tako kaže. Ako korisnik klikne na odjavu primanja e-mail poruka, sustav njegovu e-mail adresu prepoznaje kao legitimnu, odnosno, aktivnu. Samim time, na nju će pristizati još više spama nego je pristizalo prije pokušaja odjave s mailing liste.

Upravo zato se savjetuje ne pritiskati "unsubscribe" na spam porukama. Samo će se postići kontraefekt, a možda i još gore od toga jer na URL link vezan uz "unsubscribe" često zna biti prikriveni malware pa u konačnici korisnik može imati ozbiljnijih problema od spam poruke.

Dakle, najbolje je ignorirati spam u nekom širem smislu. Dovoljno je neželjenu poštu označiti takvom, ako nekim slučajem završi u pretincu, i ostaviti takvom kakva jest. Svaka dodatna aktivnost na "svoju ruku" rezultirat će s dodatnim problemima, od kojih su oni minorni primanje još više spam poruka. A oni najozbiljniji jesu infekcija sustava nekom od zloćudnih napasti, spremnih načiniti ozbiljnu štetu.

Na kraju priče, sve ovo je dokaz da se spam ne može iskorijeniti, samo se može ignorirati i držati podalje od naših očiju. Ili, bolje rečeno, pretinca elektroničke pošte.