Zabrinjavajući porast cyber kriminala u SAD-u

Zabrinjavajući porast cyber kriminala u SAD-u

Kibernetički kriminalci u Sjedinjenim Američkim Državama imaju podosta uspjeha, što potvrđuju podaci FBI-a, prezentirani od  strane Stock Apps. Naime, gubici prouzrokovani kriminalom te vrste u prošloj su godini načinili štetu od 4,2 milijarde američkih dolara!

To je rast od 55 posto u samo dvije godine i vrlo zorno pokazuje o kolikom se problemu radi. Primjerice, 2005. je bila riječ o 183,1 milijun dolara, ali već 2011. se "popela" šteta za 165 posto, na 485 milijuna dolara. Nažalost, rast nije usporen, baš suprotno.

Kroz 2015. premašeno je milijardu dolara, već 2019. stiglo se do 3,5 milijarde dolara. Također, problematično je što se ne radi o milijunima napada, sve ovo objedinjeno je u 792.000 prijava, koliko ih je FBI tijekom 12 mjeseci 2020. zaprimio. Dakle, šteta može biti bitno veća od ove jer zasigurno ima onih koji je nisu prijavljivali.

Za kibernetičke kriminalce najunosniji oblik prevare jesu e-mail poruke koje se tiču poslovnih prilika, a svima im je zajedničko što nude olakšice u financijskom smislu. Oni koji bi nasjeli, ostali bi bez svega što imaju na bankovnom računu koji su predočili prevarantima misleći da je poruka legitimna.

Konkretnije, na taj način prevaranti su stigli do 1,8 milijardi dolara, što predstavlja 42 posto ukupne financijske štete prijavljene FBI-u. Na visokom mjestu s 28.500 prevara jest bilo što vezano za koronavirus, a to podrazumijeva također razne financijske olakšice, cjepivo ili lijek.

Zbog svih ovih detalja ne čudi previše što čak 80 posto Amerikanaca u Gallupovom istraživanju vidi kibernetički kriminal kao najveću prijenju u ovom desetljeću, a tek nakon nje navode nuklearno oružje načinjeno od strane Sjeverne Koreje i Irana, kao i međunarodni terorizam i zarazne bolesti.

Dakle, FBI ima pune ruke posla jer obzirom na rast kibernetičkih napada, rješenja zasad ne postoje. Bar od strane institucija, što znači da ljudi sami moraju biti pažljiviji prilikom davanja osobnih podataka.