Za europski digitalni prostor traže se nova digitalna pravila

Za europski digitalni prostor traže se nova digitalna pravila
DepositPhotos

Kao nastavak rasprave o digitalnom desetljeću od 9. ožujka, Europska komisija započinje javno savjetovanje o formuliranju niza načela za promicanje i podržavanje vrijednosti EU-a u digitalnom prostoru.

Savjetovanje, otvoreno do 2. rujna, želi otvoriti široku društvenu raspravu i prikupiti stavove građana, nevladinih organizacija i organizacija civilnog društva, tvrtki, uprava i svih zainteresiranih strana. Ta će načela voditi EU i države članice u dizajniranju digitalnih pravila i propisa koji svim građanima donose blagodati digitalizacije.

„Pošteno i sigurno digitalno okruženje koje nudi mogućnosti za sve. To je naša obveza. Digitalna načela vodit će ovaj europski pristup usmjeren na čovjeka, a trebali bi biti referenca za buduće djelovanje u svim područjima. Zbog toga želimo čuti građane EU-a“, ističe Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica za Europu prilagođenu digitalnom dobu.

„Ovo je europsko digitalno desetljeće i svi bi trebali imati koristi od digitalnih rješenja za povezivanje, istraživanje, rad i ispunjavanje vlastitih ambicija. Želimo postaviti digitalne principe na kojima će se graditi elastična digitalna ekonomija i društvo“, objašnjava povjerenik za unutarnje tržište, Thierry Breton.

Komisija je 9. ožujka izložila svoju viziju europske digitalne transformacije do 2030. godine u svom priopćenju „Digitalni kompas: europski put za digitalno desetljeće“ i predložila sastavljanje skupa digitalnih načela. To pokriva područja kao što su pristup internetskim uslugama, sigurnom internetskom okruženju kojemu se vjeruje, digitalnim zdravstvenim uslugama i digitalnim javnim službama i administraciji usmjerenim na čovjeka. Svi zainteresirani također mogu podijeliti svoje mišljenje o digitalnom obrazovanju i vještinama potrebnim ljudima za aktivno sudjelovanje u društvu i demokratskim procesima, etičkim načelima za ljudski usmjerene algoritme, zaštiti i osnaživanju djece i mladih u internetskom prostoru ili digitalni sustavi i uređaji koji poštuju okoliš. Oni su također pozvani da predlože alternativne formulacije ili razrade druge moguće principe.

Ova načela nadopunit će postojeća prava koja Europljane već štite i osnažuju na mreži, poput zaštite njihovih osobnih podataka i privatnosti, slobode izražavanja, slobode osnivanja i poslovanja putem interneta ili zaštite njihovih intelektualnih kreacija.

Ovaj pristup ide ruku pod ruku s nedavnim prijedlogom o umjetnoj inteligenciji kojim Komisija želi osigurati da je uporaba ove tehnologije u EU pouzdana i usmjerena na čovjeka.