VAŽNO: Ulazak u sustav e-propusnica kroz sustav e-Građani isključivo uz osobnu vjerodajnicu
Dražen Tomić 02.04.2020. Print Komentiraj
Foto: Dražen Tomić / Tomich Productions
Kako je jutros profunkcionirao sustav e-Propusnice o kojem smo već pisali, ali ga i isprobali treba pojasniti neke stvari kako se ulogirati u sustav. Dakle ulogiravanje u sustav je isključivo uz korištenje osobnog certifikata odnosno osobne vjerodajnice uz korištenje primjerice tokena neke od banaka i to za ovlaštenu osobu poslodavca. Zahtjev može odobriti ovlaštena osoba od poslodavca ako je kao takva po svome OIB-u prijavljena u sustavu Porezne uprave.
Konkretno to znači da se koristi token za privatne bankarske račune, a ne poslovne račune i to je vrlo važno. Tako smo i mi jutro uspjeli izdati propusnicu potrebnu za obavljanje našeg novinarskog posla.
Podsjetimo, sustav se sastoji od nekoliko dijelova. Prije svega tu je dio sustava koji namijenjen poslodavcima za svoje zaposlenike, ulaz za liječnike, za stožer civilne zaštite, za tijela javne uprave i ulaz za građane. Nismo mogli isprobati sve sustave i načine izdavanja e-Propusnica već smo isprobali samo onaj namijenjen poslodavcima i to ulaskom u sustav e-Građani koji je primarni način identifikacije za ulazak u sustav e-Propusnica. Dakle uz korištenje tokena banke gdje se nalazi privatni bankovni račun, ne poslovni račun. Ključno je da se koristi privatni, a ne poslovni račun.
Nakon toga identifikacijom kroz OIB kao odgovorna osoba u pravnoj osobi te odabirom svrhe izdavanja propusnice za samo nekoliko sekundi propusnica s QR kodom je bila generirana.
Još iz kategorije
U više od 100.000 Zyxel firewalla i VPN gatewaya otkriven backdoor pristup
Više od 100.000 Zyxel firewallova, VPN gatewaya i kontrolera pristupnih točaka sadrži hardcoded backdoor korisnički račun administratorske razine. To znači da hakeri putem njega mogu pristupiti sustavu, a potom i uređajima koji se vežu uz njega.
Azure govori hrvatski
Posljednjih nekoliko godina donijelo je uzbudljive inovacije na području umjetne inteligencije, posebno kada je riječ o napretku u obradi govora i jezika. Obrada govora i omogućavanje pretraživanja tekstualnih i zvučnih informacija omogućuju raznolik niz inovativnih aplikacija, uključujući, na primjer, pomoć istraživačima u pretraživanju povezanih radova ili otkrivanje problema s proizvodima i uslugama u gotovo stvarnom vremenu. Za regiju kao što je srednja i istočna Europa, koja obuhvaća 30+ zemalja, koje većinom govore svoj jezik, podrška lokalnim jezicima je ključan uvjet za provođenje inovacija. Zato je nedavno ažuriranje usluga Azure Speech otvorilo potpuno novo područje mogućnosti za našu regiju.
WordPress pogoni gotovo 40 posto svih web stranica
Podaci omogućeni od strane W3Techsa pokazuju da se WordPress sustav za upravljanje sadržajem (CMS) koristi na 39,5 posto svih stranica na webu. Riječ je o prvim podacima u godini, što znači da su relevantni.