Uspjeh Squid Gamea ponovno otvorio debatu tko treba platiti naglo povećanje internet prometa

Uspjeh Squid Gamea ponovno otvorio debatu tko treba platiti naglo povećanje internet prometa
DepositPhotos

Južnokorejska hit-serija Squid Game dostupna na Netflixu, zadala je podosta glavobolje manjim poslužiteljima interneta u Velikoj Britaniji, zbog čega su najavili sudski postupak kontra američke kompanije. A sve jer je bila toliko gledana da se promet višestruko povećao pa im stvorio dodatne troškove.

Poslužitelji smatraju da Netflix mora biti taj koji će pokriti novonastale troškove, s čime se lideri te platforme ne slažu. Kao ni lideri konkurentskih platformi ili kompanija koje stoje iza popularnih videoigara.

Naime, britanska realnost trenutno je takva da se uz hit-naslove na Netflixu, u širem obujmu konzumiraju nogometne utakmice dostupne odnedavno na Amazon Prime Video, kao i igre poput Fortnite ili Call of Duty. Sve to zajedno dovelo je do situacije u kojoj se bilježi dosad nezabilježeni promet, samim time opterećenja i troškovi poslužiteljima.

Ne treba zanemariti i da je pandemija koronavirusa još uvijek prisutna pa stotine tisuća Britanaca nastavlja raditi na daljinu. Dakle, teret postoji i s te strane, a kako se čini, on postaje sve teži i teži.

"Svaki terabit po sekundi (Tbps) konzumiranih podataka iznad aktualne razine košta oko 50 milijuna funti. Samo prošle godine zabilježena su 4Tbps dodatnog prometa i to se samo nastavlja povećavati", upozorio je Marc Allera, izvršni direktor u odjelu za potrošače unutar British Telekoma (BT).

A sve to stvaraju u 80 posto slučajevima identične kompanije - Netflix, YouTube, Facebook, Activions Blizzard, Amazon... I baš zato Allera poziva da se preispitaju pravila o neutralnosti interneta, "neadekvatna za moderno doba".

"Kad su kreirana, prije 25 godina, sumnjam da je itko imao viziju da će četiri do pet kompanija činiti 80 posto ukupnog prometa na internetu. Kompanija koje ne ulažu nikakve napore, niti doprinose, samo iskorištavaju ono što je pred njima. To mi se ne čini pravedno", naveo je Allera.

U Sjedinjenim Američkim Državama Netflix i ostali već su platili naknade kako bi osigurali što brži promet za usluge koje nude korisnicima, a u Južnoj Koreji to čine Amazon i Facebook. Dakle, to nije novitet i očito je potreba u današnjim vremenima kad se troši bitno više prometa nego ikad prije.

Primjerice, još 2014. se u Velikoj Britaniji "po fiksnoj liniji" trošilo oko 50GB u prosjeku, a prošle godine brojka se približila 500GB...