Sada već davne informatičke godine 1992. u jeku Domovinskog rata na dan 17. studenoga 1992. godine u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu službeno je puštena u rad hrvatska akademska i istraživačka računalno komunikacijska mreža, utemeljena na IP protokolu i njezina poveznica na globalnu mrežu internet. Taj se dan i službeno računa kao dan kad je internet zaživio u Hrvatskoj.
Izgradnju mreže utemeljene na IP protokolu i uspostavu internetske veze Hrvatske sa svijetom (radilo se o vezi između Srca i Sveučilišta u Beču kapaciteta 9.6 kbps) "odradio" je tim Sveučilišnog računskog centra (Srca) u sklopu projekta izgradnje nacionalne akademske mreže - Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet.
Projekt CARNet pokrenulo je tadašnje Ministarstvo znanosti, tehnologije i informatike u listopadu ratne 1991. godine uz neposrednu potporu prof. dr. sc. Branka Jerena, tada zamjenika ministra znanosti, tehnologije i informatike.
Podsjetimo, u jesen 1991. godine formiran je Odbor za akademsku mrežu koji je vodio doc. dr. sc. Predrag Pale s tadašnjeg Elektrotehničkog fakulteta (danas FER) Sveučilišta u Zagrebu, a u odboru su još bili Ivan Marić i Velimir Vujnović iz Srca, Darko Bulat s Instituta Ruđer Bošković i Ljubimko Šimičić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Odbor je na svojem prvom sastanku, održanom 3. listopada 1991. godine, Srcu povjerio izgradnju i administriranje mreže i podršku korisnicima, prepoznajući u Srcu instituciju koja je svojom tradicijom, postignućima i kapacitetima mogla osigurati uspješnost i održivost ovoga velikog projekta. Mreža je kasnije dobila i svoje ime: CARNet - Croatian Academic and Research Network (Hrvatska akademska i istraživačka mreža).
Lideri u IT sektorima najvećih svjetskih kompanija u velikoj su mjeri pripremljeni na kibernetičke prijetnje putem elektroničke pošte te tvrde da će u ovoj godini biti žrtvama napada. Uz dodatak da će posljedice biti ozbiljne.
Snalaženje u javnim nabavama nije nimalo jednostavno, pretraživanje, praćenje i sve što ide uz to, a Tenderi.hr pokušavaju novim dizajnom i funkcionalnostima to dodatno poboljšati, ističe za ICTbusiness.info Kristina Kos Maričić menadžerica tvrtke Tenderi za Hrvatsku.
Iz godine u godinu bilježi se porast prijetnji cyber sigurnosti, kako na globalnoj razini, tako i u Hrvatskoj. Neke od najčešćih prijetnji moguće je prevenirati još na razini mobilne mreže kako bi se maksimalno umanjila mogućnost kompromitacije korisničkih uređaja.