U Rusiji povećano korištenje VPN-ova za 10000 puta

U Rusiji povećano korištenje VPN-ova za 10000 puta
DepositPhotos

Rusija se nakon početka invazija na Ukrajinu našla na udaru poprilično žestokih sankcija, koje su dovele do povećeg izljeva velikih kompanija iz svih industrija, a samim time su se Rusi našli u situaciji kad ne mogu normalno pristupati internetu. To je pak dovelo do rekordnog povećanja korištenja VPN usluga u toj zemlji,

Konkretnije, prema podacima koje je prezentirao Atlas VPN za razdoblje od 7. do 14. ožujka, došlo je do povećanja postavljanja VPN aplikacija i usluga na pametne telefone i tablete od čak 11.253 posto!

Dakle, ovdje se radi samo o uređajima s pristupom na Google Play Store i Apple App Store, što znači da kad bi se gledala i računala, postotak bi svakako bi još i veći jer ograničen je pristup internetu van Rusije u svakom smislu.

Nije ni to sve, interest za pojmom "VPN" u Rusiji je porastao od 15. veljače do 12. ožujka do vrijednosti 100, što je najveća moguća brojka u smislu internetskih pretraga. To znači da je na potpunom vrhuncu i budi najviše zanimanja kod ruskih korisnika interneta. Koji još uvijek normalno pristupaju Googleu, naravno. Jer, podaci su preuzeti s Google Trends.

Inače, kako bi bilo jasnije otkud ovakva situacija, VPN je virtualna privatna mreža. Ili, slikovitije, riječ je o grupi računala umreženih preko javne mreže ili interneta. To znači da uz korištenje VPN usluga ne morate imati uređaj fizički na jednom mjestu, nego na bilo kojoj lokaciji u svijetu, a pritom možete imati sve povlastice lokalne mreže.

Ovaj koncept se često koristi u privatnom sektoru, odnosnu u raznim poduzećima jer dozvoljava korisnicima da se i od kuće spoje VPN-om u poslovnu mrežu i da mogu pristupiti računalnim resursima kompanije. Najčešće se radi o pristupanju serverima kompanije gdje se nalaze povjerljivi podaci koji se koriste u poslovanju.

Naravno, VPN ima i funkciju zaštititi vas od neželjenih pogleda. Kad se spajate VPN-om na određeni server, od vašeg računala do tog servera se, nakon autentifikacije, stvara sigurnosni tunel preko kojeg putuju vaši podaci. Taj tunel je kriptiran i ako netko i dođe u posjed podataka koji putuju tim tunelom, neće moći vidjeti kakvi su to podaci jer nema ključ kojim su ti podaci kriptirani i ne može ih dekriptirati.