U 2020. cyber sigurnost postaje još čudnija i kompliciranija

U 2020. cyber sigurnost postaje još čudnija i kompliciranija
DepositPhotos

Kibernetička sigurnost često je izazovna i iznimno čudna strana tehnološke industrije, a u 2020. bi trebala postati još i čudnija. Jer, sljedeći će nekoliko godina donijeti nove prijetnje, postaviti nova pravila i pomaknuti granice kibernetičke sigurnosti, kao i njena poimanja.

Primjerice, Forrester prognozira da će "deepfakes" koštati poslovni sektor 250 milijuna američkih dolara u idućoj godini. A to je optimistično jer taj novi način činjenja štete uistinu je plodan. Ne još uvijek kao ransomware, ali nije ni identičan način na koji se šteta čini.

Naime, ransomware služi isključivo kako bi se izvukao novac od žrtve jer ona želi natrag sve svoje podatke, a deepfake služi ne samo kao vid prevare kojim se može doći do financijske koristi, već se može iskoristiti kako bi se učinila šteta nekome. Laički, ransomware možda služi da se dođe do privatnih podataka, ali to rijetko znači i da "otmičar" ima uvid u njih. Ne, najčešće ih samo posjeduje pa žrtva ne može do njih. Ali, to se može detaljnije proučiti u brojnim našim tekstovima na temu ransowarea. Deepfake je rjeđe obrađen i podosta nov, pa krenimo redom.

Sami naziv sugerira da se radi o prevari, što je i jest. Doslovno, prijevod bi glasio "duboka prevara". No, "duboko" u konkretnom slučaju vuče korijene iz "dubokog učenja" (eng., deep learning), što je pojam koji se veže uz strojno učenje i umjetnu inteligenciju. Sukladno tome, deepfake ima veze s umjetnom inteligencijom i koristi se za zavaravanje.

Uz njega se može promijeniti nečiji izgled u video snimkama, ali i glas u audio snimkama. Na taj način moguće je zavarati nekoga da ste mu nadređeni pa dobiti razne bitne informacije. Jednako tako, moguće je pretvarati se kroz snimke ili fotografije da ste slavna osoba pa potom širiti loše glasine o određenom brendu ili drugoj slavnoj osobi, što na prvu može izazvati poveću štetu. Forrester navodi tih spomenutih 250 milijuna dolara štete kompanijama...

Osim te bizarne prijetnje, u 2020. bit će prisutne i one koje se tiču Interneta stvari (IoT), opisanog ransomwarea, phishinga... A sve to će mobilne mreže pete generacije (5G) dodato pospješiti, ubrzati, učiniti masivnijim. Samim time, vrijeme je za dodatna ulaganja u kibernetičku sigurnost!