Sve više tvrtki se uključuje u dogovore oko standarda za metaverse

Sve više tvrtki se uključuje u dogovore oko standarda za metaverse
DepositPhotos

Skupina kompanija, uključujući neka od najvećih imena u tehnologiji i internetu, udružila se kako bi razvila standarde interoperabilnosti potrebne za postizanje otvorenog metaverzuma. Organizacija se zove Metaverse Standards Forum (hrv. Forum o standardima metaverzuma), a njeni osnivači su Meta, Microsoft, Huawei, NVIDIA, Qualcomm, Sony Interactive Entertainment, Epic Games, Unity i Adobe.

Ali, kao što je više nego očito jest da na ovom popisu velikana nedostaje Apple. U proteklih nekoliko godina pojavilo se više izvješća da ta kompanija marljivo radi na vlastitim uređajima za virtualnu (VR) ili proširenu (AR) stvarnost, a očekuje se da će postati glavni igrač u metaverzumu kada uređaji postanu dostupni. Zato je nejasno zašto ne želi sudjelovati u kreiranju standarda za metaverzum.

Također, još jedno veliko ime koje nedostaje na popisu je Google, koji također navodno radi na AR uređaju kodnog naziva Project Iris. Niantic, programer Pokémon Goa, i Roblox također nisu na popisu članova.

Ali, članstvo je besplatno i otvoreno za svaku organizaciju, tako da bi se kasnije moglo pridružiti više kompanija. Kao i sa svakim drugim standardom, onaj za metaverzum mogao bi se smatrati uspješnim samo ako ga kompanija, posebno najveći igrači u industriji, usvoje.

"Više čelnika industrije izjavilo je da će se potencijal metaverzuma najbolje iskoristiti ako se izgradi na temeljima otvorenih standarda", stoji u priopćenju koje potpisuje Metaverse Standards Forum.

Skupina kompanija uključenih u forum je također naglasila da će se usredotočiti na "pragmatične projekte temeljene na djelovanju". To uključuje provođenje "hackathona" i rad na alatima za open source, osmišljenima za ubrzavanje testiranja i usvajanja standarda metaverzuma.

I dok se, kako je navedeno, kompanije mogu pridružiti bilo kada ovoj priči, očekuje se da će članovi započeti forumske sastanke već sad tijekom srpnja.