Što Facebook čini u suzbijanju lažnih informacija uoči europskih izbora?

Što Facebook čini u suzbijanju lažnih informacija uoči europskih izbora?
DepositPhotos

Na Facebookovu blogu prošlog je tjedna objavljen blog u kojem produkt menadžerica Antonia Woodford pojašnjava kako se najveća svjetska društvena mreža bori protiv širenja lažnih vijesti uoči skorih izbora za Europski parlament. Na početku navodi kako je kompanija borbu protiv širenja netočnih informacija stavila na vrh liste prioriteta.

Jedan od načina kojima se trude smanjiti širenje lažnih vijesti je udruživanje s neovisnim, vanjskim izvorima za provjeravanje činjenica diljem svijeta. Ujedno su najavili širenje programa unutar Europske unije s 5 novih lokalnih partnera koji će provjeravati istinitost informacija. To su Ellinika Hoaxes u Grčkoj, FactCheckNI u Sjevernoj Irskoj, Faktograf u Hrvatskoj, Observador u Portugalu  i Patikrinta 15min u Litvi. Te će organizacije provjeravati i ocjenjivati točnost sadržaja koji se dijele na Facebooku.

Svi partneri u provjeri informacija licencirani su od strane Međunarodne mreže za provjeru činjenica (IFCN), koja primjenjuje načela poput nepristranosti i transparentnosti izvora informacija. Ti su partneri ujedno i sudionici suradničke inicijative FactCheckEU koju vodi IFCN s ciljem provjere sadržaja vezano uz izbore za Europski parlament. Od prošlog tjedna tako svi sudionici inicijative FactCheckEU mogu pregledavati i ocjenjivati tvrdnje koje su objavljene, odnosno podijeljene na Facebooku.

Program sada uključuje 21 partnera koji provjeravaju činjenice na 14 europskih jezika: danskom, engleskom, francuskom, grčkom, hrvatskom, litavskom, nizozemskom, norveškom, njemačkom, poljskom, portugalskom, španjolskom, švedskom i talijanskom. Kada partner ocijeni vijest netočnom, Facebook ju prikazuje niže u News Feedu znatno smanjujući njezino širenje te broj ljudi koji će ju vidjeti.

Stranice i domene koje nastave dijeliti netočne vijesti također će vidjeti da se njihovo širenje smanjilo te da im je ukinuta mogućnost ostvarivanja zarade i oglašavanja. Time Facebook planira pomoći u zaustavljanju širenja netočnih vijesti koje su financijski motivirane. Autorica bloga navodi da njihova dosadašnja iskustva pokazuju da su, kada je vijest označena netočnom, njezino širenje uspjeli smanjiti za 80 posto.

Program je dio trodijelnog procesa kojem je cilj unaprijediti kvalitetu i autentičnost vijesti na News Feedu. Uklanjaju korisničke račune i sadržaj koji krše Standarde zajednice ili pravila oglašavanja, smanjuju širenje netočnih vijesti i neautentičnog sadržaja poput senzacionalističkih, clickbait naslova te informiraju ljude pružajući im širi kontekst vijesti koje im se prikazuju. Iz Facebooka su najavili kako će u sljedećih nekoliko tjedana poduzeti dodatne mjere u cilju zaštite izbora u EU.