Startup iz ZICER-a razvio rješenje za lakše čitanje s ekrana

Startup iz ZICER-a razvio rješenje za lakše čitanje s ekrana

Činjenica je da zbog posla, učenja, informiranja i zabave sate i sate provodimo pred malim ili većim ekranima.  Ova godine, po svemu specifična, još nas je snažnije vezala uz njih, a protiv zamora kojeg osjećamo čitajući sada postoji rješenje jer multidisciplinarna ekipa sastavljena od logopeda, grafičara i IT stručnjaka u ZICER-u je razvila inovaciju i nazvala je Omoguru Widget.

Omoguru Widget je dodatak za web stranicu s kojim ona postaje pristupačnija za čitanje. Ovakvih rješenja već ima na tržištu, no ono po čemu se baš ovo značajno izdvaja je font koji pomaže i osobama s disleksijom, tvrde u kompaniji.

Petar Reić osnovao je startup OmoLab 2019. godine, nakon sudjelovanja i pobjede na Startup Factoryju. U posao je ušao iz sasvim osobnih razloga, sa željom da riješi vlastiti životni izazov. Naime, Petrova kćerka i supruga imaju disleksiju. Istražujući kako im pomoći, Petar je osmislio inovativno rješenje koje danas koristi  više od 20 000 osoba diljem svijeta. Riječ je o posebnom fontu za osobe koje imaju poteškoća u čitanju. Uz font, razvijena je i posebna samostalna aplikacija za čitanje knjiga Omoguru Reader. Ova aplikacija omogućava korisnicima promjenu fonta, tempa čitanja i općenito pomaže boljoj koncentraciji i razumijevanju teksta koji se čita. Imajući na umu kako na europskom kontinentu više od 10% stanovnika pati od disleksije, a na američkom ta brojka doseže i 20% ukupne populacije, možemo pouzdano reći kako ovakvo rješenje mnogima može unaprijediti kvalitetu života.

On i njegov tim nisu se zaustavili na fontu i aplikaciji, već su krenuli i korak dalje. Lansirali su rješenje koje se može implementirati na svaku web stranicu i tako pružiti pomoć svim korisnicima dostupnih sadržaja.

„Widget se implementira dodavanjem koda skripte u web stranice.

Potrebno je napraviti prilagodbu postavki kako bi se Widget savršeno uklopio i stranica zadržala svoja najbolja svojstva pri njegovu korištenju.  Widget se brzo implementira i potpuno je siguran. Većina usklađenja događa se prilikom izrade same web stranice gdje svaki bolji dizajner stranicu razvija u skladu s W3C preporukama. Ono što je kod izrade weba potrebno dodatno razviti, a naš Widget to pokriva, je omogućiti korištenje fonta pogodnog za osobe s disleksijom kao i jednostavnu promjenu veličinu slova, i to bez gubitka okolnog sadržaja.

Također, on omogućuje i podešavanje kontrasta teksta u odnosu na pozadinu stranica što čitanje čini još lakšim“, ističe Vanja Andrić, voditelj marketinga u OmoLabu.

O dodatnim prednostima Vanja nastavlja:

Vodeća prednost koju pružamo u odnosu na druga rješenja je naš font za disleksiju, pojašnjava Andrić i dodaje da često vidimo da se koristi Open Dyslexic i to je besplatan font. Međutim, tvrdei Andrić, ne postoji niti jedan dokaz da on funkcionira za osobe s disleksijom dapače upravo suprotno.

„Pokazalo se da su njegove performanse u čitljivosti slabije od npr.

Ariala. S druge strane, osnova našeg rješenja je OmoType za koji su dva istraživanja potvrdila da smanjuje vrijeme čitanja i broj pogrešaka te zahtijeva manje mentalnog napora za čitanje. Prema istraživanju, djeca s disleksijom ga ocjenjuju bolje od ostalih rješenja. Prema povratnim informacijama korisnika, i odrasli puno lakše čitaju“, ističe Andrić Naime, 23. rujna na snagu stupa Zakonu o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora. Prema ovom zakonu web stranice moraju biti usklađene s propisanim normama, a bez obzira na propisane kazne, pristupačnost sadržaja svima treba biti u fokusu.