Internet stvari

Snažan rast IoT rješenja baziranih na eSIM tehnologiji

Snažan rast IoT rješenja baziranih na eSIM tehnologiji
Depositphotos / Ilustracija

Globalni broj IoT veza koje koriste eSIM tehnologiju dosegnut će 195 milijuna do 2026., sa samo 22 milijuna u 2023., prema novoj studiji Juniper Researcha. Utvrđeno je sve veće prihvaćanje varijante 'eIM' (eSIM IoT Manager) među eSIM platformama koje će potaknuti rast u sljedeće tri godine.

eIM je standardizirani alat za pružanje eSIM-a koji omogućuje široku implementaciju i upravljanje IoT uređajima koji podržavaju eSIM. eIM je definiran u SGP.31 od strane GSMA i standardizira proces za masovnu implementaciju IoT uređaja koji podržavaju eSIM.

Izvješće je pokazalo da su postojeća rješenja za pružanje eSIM-a, kao što je SMSR (Subscription Management Secure Routing), spriječila rast eSIM-ova na IoT tržištu ograničavajući broj uređaja koji se mogu osigurati i kojima se može upravljati putem jednog korisničkog sučelja. Međutim, eIM rješenja smanjit će troškove postavljanja omogućavanjem istovremenog postavljanja više veza; povećanje ponude vrijednosti slučajeva upotrebe eSIM-a koji zahtijevaju masovnu implementaciju.

Samo 2% svih eSIM-ova u upotrebi moći će se pripisati IoT sektoru 2023. godine, navodi se u izvješću. Međutim, s povećanim prihvaćanjem eIM alata, predviđa se da će rast eSIM IoT veza nadmašiti potrošački sektor koji uključuje pametne telefone, tijekom sljedeće tri godine. Do 2026. 6% globalnih eSIM-ova moći će se pripisati IoT sektoru.

Izvješće predviđa da će broj IoT uređaja s omogućenim eSIM-om porasti za 780% na globalnoj razini tijekom sljedeće tri godine. Identificirala je dva ključna sektora koji će imati koristi od eIM-a: logistika i vađenje nafte i plina. Do 2026. godine predviđa se da će ova dva tržišta činiti 75% eSIM-ova u globalnoj upotrebi; zahvaljujući njihovom oslanjanju na LPWA (Low-power, Wide-area) poslovne modele koji zahtijevaju upotrebu procesa masovne implementacije.