Sedam stvari koje ste previdjeli o HTML5

Sedam stvari koje ste previdjeli o HTML5
Fotolia

Studija koju je proveo Gartner potvrdila je da će se HTML5 u 2014. godini uspostaviti kao mainstream opcija za izradu aplikacija. HTML5 ne odustaje od „native“ aplikacija, već planira poboljšavati svoju sposobnost razvijanja kvalittetnih aplikacija za buduće generacije.

Tvrtke se postupno kreću prema integriranim ekosustavima pružajući još kompozitniju uslugu i softverske mogućnosti. Gartner nadalje predviđa da će do 2014. godine biti ostvareno više od 70 milijardi preuzimanja mobilnih aplikacija sa aplikacijskih trgovina, a aplikacije će do tada sve češće biti dostavljane zaposlenima preko privatnih trgovina aplikacijama. Sukladno tome, programeri aplikacija pažljivo uvode trendove HTML5.

U nastavku ćemo navesti 7 stvari koje ste možda do sada previdjeli o HTML5.

  • HTML5 je uveo jednostavan način da se označi audio i video datoteka, međutim, za sada te funkcionlanosti slabo ili nikako iskorištene u praksi.
  • HTML5 programeri moraju voditi evidenciju o svom kodiranju. Zbog nedostatka debugging mehanizama taj proces može biti zamršen, zbog čega aplikacije nisu uvijek pouzdane.
  • HTML5 još nije prešao u cloud-based servis, a to znači da će korisnici morati pričekati dok se HTML5 integrira s cloudom kako bi nudio poboljšanu sigurnost.
  • HTML5 nedostaje sposobnost pomicanja podataka uokolo, dijeljenja te dupliciranja podataka. Korisnici mogu lako pregledati i uređivati ​​podatke u svojim preglednicima, no nemaju funkcionalnost dijeljenja istih kroz tehnologiju.
  • HTML5 ozbiljno zaostaje u ponudi sinkronizacije podataka što dovodi do poteškoća u povezivanju aplikacije pokrenute u trenutku kada ne postoji pristup internetu (offline način rada). Tu je i ozbiljna zabrinutost u potrazi za organiziranim podacima koji se spremaju po kriterijima kao što su datum ili dan.
  • Podaci korisnika moraju se podijeliti na privremene i trajne, pa ih se treba spremiti u lokalnim preglednicima ili drugim preglednicima. Budući da HTML5 ne nudi kolaboraciju među preglednicima, programeri moraju organizirati podatke u zasebne forme.
  • HTML5 u nekim slučajevima ne nudi dovoljno bogatu osobnost funkcionalnostima svojim web aplikacijama, zbog čega dolazi do nestabilnosti i rušenja preglednika.

HTML5 je definitivno jezik koji će u budućnosti imati sve šire primjene, a sve nove platforme u nastajanju će sigurno pružiti potporu HTML5 funkcionalnostima. HTML5 će osnažiti aplikacije koje podjednako nude snažne poslovne alate kako brendovima tako i svojim korisnicima.

HTML5 nudi vrhunske funkcionalnosti aplikacijama i web stranicama koje obogaćuju korisnički doživljaj. Razne prateće HTML5 tehnologije kao što su CSS i JavaScript lako je slijediti i prilagoditi, te kroz njih ponuditi dinamične funkcionalnosti u bilo kojem okruženju.

Treba naglasiti da je HTML5 još uvijek u fazi razvoja, a sa značajnim poboljšanjima na ranije navedenim funkcionalnostima ovaj jezik ima ogroman potencijal da se uspostavi kao sveobuhvatni sustav.